Witaj Gościu, jeżeli to czytasz to znaczy że nie jesteś zarejestrowany/zalogowany. Kliknij by się zarejestrować. Rejestracja zajmie mniej niż 30 sekund , a dzięki temu zniknie Ci ten dymek oraz będziesz miał pełne możliwośći personalizacji forum do własnych potrzeb.
[HOW-TO][UBUNTU] "Moja Aktówka" ala MS czyli synchronizacja
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1

Temat: [HOW-TO][UBUNTU] "Moja Aktówka" ala MS czyli synchronizacja

MrRobby jest nieaktywny Sprzedawca Żywopłotów
    Mężczyzna
    • Platforma sprzętowa
      • Płyta Główna:
      • Asus
      • Procesor:
      • Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.06GHz
      • Karta Graficzna:
      • Nvidia
      • Karta Dźwiękowa:
      • SB
      • Monitor:
      • LCD Samsung 17"
      • Kernel:
      • 2.6.20-16-generic
    Dystrybucja: Kubuntu 8.04
    Wątków
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    31
    Reputacja
    74

[HOW-TO][UBUNTU] "Moja Aktówka" ala MS czyli synchronizacja

Na co dzień w pracy jestem zmuszony do korzystania z MS. Bardzo często używam opcji Moja Aktówka dzięki której to synchronizuje sobie wybrane pliki, katalogi z moim pendrive. Dzięki temu wiem że mam zawsze najnowsze wersje plików ze sobą. Kilka dni temu kiedy to potajemnie zainstalowałem UBUNTU zaszła potrzeba podobnej synchronizacji, przyznam szczerze że sie do tego przyzwyczaiłem bardzo ułatwia to życie. Padło pytanie: "Jak zrobić cos podobnego na linuksie?" Okazało sie ze to nic skomplikowanego także zapraszam do tego mini howto

1. Instalujemy rsync bo może się okazać że go nie mamy
    Kod:
    sudo apt-get install rsync
    2. Synchronizujemy katalogi. W moim przypadku jest to katalog /media/usbdisk/work oraz ~/Desktop/work. Wydajemy następujące polecenia
    Kod:
    rsync -v -r -u -t /media/usbdisk/work ~/Desktop/work
    rsync -v -r -u -t ~/Desktop/work /media/usbdisk/work
    Wg tych poleceń wpierw synchronizujemy katalog work na desktopie z katalogiem na pendrive a następnie, katalog na pendrive z katalogiem na desktopie. U mnie po wydaniu tych poleceń wygląda to tak
    Kod:
    mrrobby@Kubuntu-Desktop:~$ rsync -v -r -u -t /media/usbdisk/work ~/Desktop/work
    building file list ... done

sent 108 bytes  received 20 bytes  256.00 bytes/sec
    total size is 129998  speedup is 1015.61

mrrobby@Kubuntu-Desktop:~$ rsync -v -r -u -t ~/Desktop/work /media/usbdisk/work
    building file list ... done
    ./
    projekt.odt

sent 262 bytes  received 48 bytes  620.00 bytes/sec
    total size is 129998  speedup is 419.35
    WAŻNE
    Musimy tylko pamiętać by nie robić jednoczesnych zmian w tych samych plikach na pendrive i desktopie bo będzie problem. Stracimy integralność danych czyli na "chłopski rozum" dane nam sie po prostu „rozjadą”. Dobrym zwyczajem jest zaraz po wpięciu pendrive zsynchronizować dane. Pracować na danych na dysku. Po skończonej pracy zawsze zsynchronizować dla pewności by na pendrive były aktualne dane!

Można sobie napisać jakiś skrypt dzięki któremu umilimy sobie życie. Jeśli sie nie znacie, to zawsze można skorzystać z gotowego np znajdującego sie na tej stronie na samym dole http://www.unixy.pl/forum/art/pendrive.html
    Kod:
    #!/bin/bash
    sciezka="$(pwd)"
    KAT_1="$sciezka/work/"
    KAT_2="/home/mrrobby/Desktop/work/"
    OPTIONS="-v -r -u -t"

if [ -e "$KAT_1" ];then
        chmod -R 777 "$KAT_1"
    else
        mkdir "$KAT_1"
        chmod -R 777 "$KAT_1"
    fi

if [ -e "$KAT_2" ];then
        chmod -R 777 "$KAT_2"
    else
        mkdir "$KAT_2"
        chmod -R 777 "$KAT_2"
    fi

rsync "$OPTIONS" "$KAT_2" "$KAT_1"
    sync
    echo "Zaktualizowano katalog 1"
    sleep 3
    rsync "$OPTIONS" "$KAT_1" "$KAT_2"
    sync
    echo "Zaktualizowano katalog 2"
    sleep 3
    KAT_1 czyli katalog na pendrive. Powiedzmy ze zwie sie on work.
    KAT_2 czyli katalog na naszym komputerze w katalogu Desktop, który również zwie się work.

Tworzymy plik z zawartością jw np plik.sh. Dajemy mu prawa do uruchamiania: sudo chmod +x plik.sh. Zapisujemy nasz plik na pendrive w katalogu w którym znajduje sie również katalog work. Uruchamiamy nasz plik: ./plik.sh i katalogi ładnie sie zsynchronizują

To tylko proste wykorzystanie pakietu rsync do "prostej" synchronizacji. Pakiet posiada dużo większe możliwości ale to juz temat na inny artykuł

Edit
    aktualizacja 2007.04.07 15:33
    Ostatnio edytowane przez suncez ; 28.10.2010 o 23:29

Informacje o wątku

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Uprawnienia