Hello Guest, if you reading this it means you have not yet registered. Please take a second to Click here to register and in a few simple steps, you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Please note that nicknames are prohibited lewd or meaningless (no numbers or letters at random) and introduce yourself in the section for you to meet our community.
Czy dysk pod mandrakiem 9.1 może chodzić szybciej?
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Temat: Czy dysk pod mandrakiem 9.1 może chodzić szybciej?

Wątków
    3
    Siła Reputacji
    0
    Reputacja
    1

Czy dysk pod mandrakiem 9.1 może chodzić szybciej?

Mam płytę ECS K7S5A i Hdd baracuda IV. dysk pod mandarynką chodzi bardzo wolno? Czy można go jakoś przyspieszyć? :evil:

2. Panna Google
    Panna Google jest aktywna

Pochwał
    159

Nie lubisz reklam? Zarejestrowani ich nie widzą! Rejestracja

Wątków
    3
    Siła Reputacji
    30
    Reputacja
    1

hmmmmmm ???

hehehehe a ma włączone DMA ?
    Ustawisz to w centrum sterowania, nie pamiętam jak na SIS ale na VIA i nForce jest wykrywane i popieprza jak trzeba ...
    Chomik Sierściuch - stary "chomik" na nowej drodze

Wątków
    3
    Siła Reputacji
    0
    Reputacja
    1

Re: hmmmmmm ???

Ustawisz to w centrum sterowania, nie pamiętam jak na SIS ale na VIA i nForce jest wykrywane i popieprza jak trzeba ...
    Szczerze mowiac, nie znalazlem tam takiego ustawienia, ale moze w kernel logu sprawdzic czy jest ustawione DMA? A jak nie to jak to wlaczyc?

Anonymous Gość

Re: hmmmmmm ???

Szczerze mowiac, nie znalazlem tam takiego ustawienia, ale moze w kernel logu sprawdzic czy jest ustawione DMA? A jak nie to jak to wlaczyc?
    Też tam szukałem i nie znalazłem DMA

Wątków
    3
    Siła Reputacji
    30
    Reputacja
    1

hmmmmmmmmm ???

Ja na nForce 2 mam w centrume sterowania > kontrolery dysku twardego > (do wyboru kilkanaście opcji) ustawione mam trybMA 133 no i chodzi jak trzeba ...

Na pewno jest tam a jeżeli nie w kontrolerach to ... ni ***** już z tego rozumiem, na pewno tam powinno być. Spróbuj sterownik jakiejś ffirmy załadować może pomoże...
    Chomik Sierściuch - stary "chomik" na nowej drodze

Anonymous Gość

Re: Czy dysk pod mandrakiem 9.1 może chodzić szybciej?

Mam płytę ECS K7S5A i Hdd baracuda IV. dysk pod mandarynką chodzi bardzo wolno? Czy można go jakoś przyspieszyć? :evil:
    zainstaluj (o ile jeszcze go nie masz) program hdparm.
    Po wpisaniu hdparm -d1 /dev/hdx (gdzie x to numer dysku, w twoim przypadku pewnie hda). Przed wydaniem tego polecenia proponuje wpisac hdparm -Tt /dev/hdx, pozniej hdparm -d1 /dev/hdx i jeszcze raz hdparm -Tt /dev/hdx. Komenda hdparm -Tt /dev/hdx przetestuje szybkosc twojego dysku, a hdparm -d1 /dev/hdx wlaczy dma

Wątków
    16
    Siła Reputacji
    30
    Reputacja
    1

sprawdź w /var/log/kernel/

Jeżeli znajdziesz tam taką linijkę :
    Aug 25 00:11:08 soba kernel: hdb: 3331852 sectors (1706 MB), CHS=1024/255/63, DMA
    Aug 25 00:11:08 soba kernel: hde: 60058656 sectors (30750 MB) w/2048KiB Cache, CHS=59582/16/63, UDMA(100) - tzn zmodyfikowaną pod Twój sprzęt, to będzie to oznaczało, że DMA masz włączone (jest to w pliku info zapisane) -. Widzisz ja mam obecnie kontroler raid UDMA 100, który (jak i większość kontrolerów na płytach głównych) posiada funkcję auto ustawień- wykrywania trybu DMA pracy dysku (nie sugeruj się tu windą, w której ten tryb wg. mnie został "wypaczony" i trzeba ręcznej zabawy by go odpowiednio ustawić). Zatem jeśli posiadasz mandrake, powinien automatycznie wykryć i dopasować ustawienia Twojego trybu kontrolera i dysku (tak z reguły się dzieje) - nie sugeruj się też powyższymi postami o jakichś zakładkach w panelach konfiguracyjnych - po prostu sprawdź logi a na 99% znajdziesz tam wpisy z UDMA.
    Pozdrawiam:
    soba
    -----------
    <a href='http://mandrake.pl/viewtopic.php?p=1013#1013' target='_blank'>http://mandrake.pl/viewtopic.php?p=1013#1013</a>

Anonymous Gość

Re: sprawdź w /var/log/kernel/

Jeżeli znajdziesz tam taką linijkę :
    Aug 25 00:11:08 soba kernel: hdb: 3331852 sectors (1706 MB), CHS=1024/255/63, DMA
    Aug 25 00:11:08 soba kernel: hde: 60058656 sectors (30750 MB) w/2048KiB Cache, CHS=59582/16/63, UDMA(100) - tzn zmodyfikowaną pod Twój sprzęt, to będzie to oznaczało, że DMA masz włączone (jest to w pliku info zapisane) -. Widzisz ja mam obecnie kontroler raid UDMA 100, który (jak i większość kontrolerów na płytach głównych) posiada funkcję auto ustawień- wykrywania trybu DMA pracy dysku (nie sugeruj się tu windą, w której ten tryb wg. mnie został "wypaczony" i trzeba ręcznej zabawy by go odpowiednio ustawić). Zatem jeśli posiadasz mandrake, powinien automatycznie wykryć i dopasować ustawienia Twojego trybu kontrolera i dysku (tak z reguły się dzieje) - nie sugeruj się też powyższymi postami o jakichś zakładkach w panelach konfiguracyjnych - po prostu sprawdź logi a na 99% znajdziesz tam wpisy z UDMA.
    Lub wpisz hdparm /dev/hd(x) i ujrzysz piekne dma = 1 (on) co oznacza, ze jest wlaczone.

Wątków
    16
    Siła Reputacji
    30
    Reputacja
    1

ostrożnie z ułatwieniami konfiguracyjnymi w mandrake...

Chciałbym tutaj ostrzec tych, którzy używają nadmiernie takich nakładek, jak CENTRUM STEROWANIA , MANDRAKE C C itp.. Fakt - są one dopracowane dosyć dobrze jednak w dalszym ciągu zawierają błędy i wg. mnie to co jest łatwe do skonfigurowania powinno się konfigurować ręcznie (od biedy używając linuxconfa- to dobre narzędzie..). Jednak używanie owych nakładek może spowodować, iż system będzie mniej stabilny (na własnym doświadczeniu wiem, iż możemy łatwo w ten sposób przyczynić się do awarii systemu) .... Zatem polecam zaznajomić się z zawartością swojego ./etc ;-) , oraz popróbować wĸłasnymi siłami ustawiać w plikach ręcznie podstawowe parametry pracy systemu... Nie jest to stosunkowo trudne, ale przynajmniej wiemy co robimy.
    Pozdrawiam:
    soba
    -----------
    <a href='http://mandrake.pl/viewtopic.php?p=1013#1013' target='_blank'>http://mandrake.pl/viewtopic.php?p=1013#1013</a>

Wątków
    3
    Siła Reputacji
    0
    Reputacja
    1

juz działa :twisted:

dzięki działa
    wczesniej miochałem sie z hdparm ale nie wiedzałem jakich parametrów użyć :wink: :twisted: :twisted:

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Informacje o wątku

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)