Hello Guest, if you reading this it means you have not yet registered. Please take a second to Click here to register and in a few simple steps, you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Please note that nicknames are prohibited lewd or meaningless (no numbers or letters at random) and introduce yourself in the section for you to meet our community.
Instalacja Debiana na Eee PC 701
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1

Temat: Instalacja Debiana na Eee PC 701

mr_x jest nieaktywny Super Moderator
    Mężczyzna
    • Platforma sprzętowa
      • Płyta Główna:
      • Asus M2N-SLI
      • Procesor:
      • AMD Athlon 64 X2 5000+
      • Karta Graficzna:
      • NV GF 9800 GTX+
      • Karta Dźwiękowa:
      • Integra
      • Monitor:
      • LG 24 cale (1920x1200)
    Dystrybucja: Mint (amd64)
    Polska
    Wątków
    135
    Siła Reputacji
    637
    Reputacja
    9135

[HOW-TO] Instalacja Debiana na Asus Eee PC 4G 701

Ostatnio dużą popularność zdobywają miniaturowe subnootebooki (UMPC). Jednym z nich jest Asus Eee PC.
    Ponieważ miałem już dość dużego i ciężkiego laptopa, postanowiłem kupić sobie jeden z małych "Asusków". W chwili gdy dokonywałem zakupu, w sklepie był model 701. Wraz z nim preinstalowano Xandros Linux. Nie będę opisywał tej dystrybucji, bo i tak długo jej nie używałem.

Specjalnie dla Eee PC powstała dystrybucja bazująca na Xubuntu – eeeXubuntu. Przez jakiś czas używałem z ciekawości. Można powiedzieć, że na eeeXubuntu działa wszystko "od ręki". Ja, jako miłośnik Debiana GNU/Linuksa, postanowiłem zainstalować tę właśnie dystrybucję. Powiem szczersze – początkowo nie było wcale tak łatwo, jak się wydawało.

Od razu zaznaczam, że skupię się na tym, co jest nietypowe w instalacji (w zasadzie sprzęt), nie będę opisywał typowych rzeczy (np. instalacja serwera i środowiska graficznego), bo to można łatwo znaleźć w internecie.

Sama instalacja systemu jest nietypowa, ponieważ ten laptop nie zawiera żadnego napędu CD/DVD. Z tego powodu należy użyć albo napędu zewnętrznego, albo skorzystać z pendrive'a.

Częściowo korzystałem ze strony Debian Wiki.

Jest tam do pobrania gotowy obraz na pendrive (oraz suma MD5). Aby "wrzucić" go na pendrive, wpisujemy polecenie
    Kod:
     dd if=debian-eeepc.img of=/dev/sdx
    gdzie sdx to właśnie nasz pendrive.

Ja jednak nie szedłem na łatwiznę (jeśli jesteś początkujący, lepiej skorzystaj z obrazu na pendrive podanego wyżej, zawiera on też już moduł atl2) i skorzystałem z napędu DVD na USB. Tutaj jest trudniej, bo nośnik netinstall (i business card) nie zawiera modułu atl2, odpowiedzialnego za interfejs sieciowy, a co za tym idzie, nie mamy internetu. Nie wiem, czy obraz z Lenny ma, bo nie sprawdzałem. W repo Lenny już jest, natomiast w repo Etch nie ma. Ja zastosowałem pewien trik polegający na "podrzuceniu" modułu w trakcie instalacji. Ponieważ w repo Etch nie było paczki z modułem, skompilowałem go sam na Etch. Moduł atl2.ko jest w załączniku (należy go rozpakować). Jest to moduł dla jądra 2.6.18-6-486 (takie jądro jest na tych obrazach). Moduł zapisujemy na jakiś pendrive lub kartę pamięci (ja tak zrobiłem).

Od kiedy spróbowałem instalacji z obrazu business card (na architekturę 32-bitową, bo Celeron w Eee PC jest właśnie 32-bitowy), bardzo mi się ta metoda spodobała i oczywiście instalowałem z tej płyty. W trakcie ładowania płyty wybieramy tryb expert. W momencie gdy instalator pyta o wykrycie urządzeń sieciowych, nie naciskamy dalej, tylko musimy przejść na inny terminal (np. drugi). W tym momencie naciskamy kombinację Alt+F2. Musimy podmontować gdzieś tymczasowo nośnik, na którym mamy moduł. Robimy to np. wpisując następujące polecenia:
    Kod:
    mkdir /pendrive
    mount -t vfat /dev/sdx /pendrive
    insmod /pendrive/<katalog_z_modulem>/atl2.ko
    umount /dev/sdx
    rmdir /pendrive
    Po kolei: tworzymy tymczasowy katalog dla nośnika, montujemy nośnik, ładujemy moduł jądra, odmontowujemy nośnik i usuwamy katalog. Teraz powinna zadziałać karta sieciowa. Przełączamy się ponownie na pierwszy terminal (Alt+F1) i kontynuujemy instalację. Reszta jest raczej standardowa. Ja, o pytaną wersję, wybieram Lenny, ale to już sprawa indywidualna (Etch raczej nie polecam). Radzę też wybrać jądro 686 a nie 486. Z powodu małego dysku SSD (4GB), utworzyłem wyłącznie partycję /, swap i /home nie tworzyłem.

Po zakończeniu instalacji należy jeszcze "doinstalować" urządzenia.
    Jeśli wybraliśmy instalację Lenny lub Sid, to nasza karta sieciowa przestanie znowu działać. Dzieje się to z powodu nowszego jądra i braku modułu dla niego. Należy więc wcześniej gdzieś pobrać paczkę z modułem koniecznie w wersji kernela jaki zainstalujemy (dla Lenny w momencie pisania tego tekstu będzie to paczka atl2-modules-2.6.25-2-686).
    Aby zainstalować paczkę, jako root wpisujemy:
    Kod:
    dpkg -i atl2-modules-*.deb
    Kartę sieciową już mamy. Teraz czas na wifi. Jest to Atheros, ale niestety standardowy driver madwifi nie wykrywa prawidłowo wersji. Trzeba użyć wersji spatchowanej (ja w momencie instalacji posiadałem paczkę madwifi-nr-r3366+ar5007.tar.gz, pobrać można np. stąd).
    Paczkę należy wypakować do jakiegoś katalogu.
    Teraz będziemy kompilować, więc musimy pobrać kilkanaście paczek do tego celu:
    Kod:
    apt-get update && apt-get install linux-headers-`uname -r` build-essential
    Wchodzimy do katalogu ze źródłami madwifi. Kompilujemy madwifi i instalujemy:
    Kod:
    cd madwifi*
    make && make install
    Należy pamiętać, że po zainstalowaniu nowego jądra należy ponownie przeprowadzić ten proces (dodając początkowo make clean), doinstalowując nowy linux-headers.

Pora na kamerkę. Tu można wykorzystać m-a. Instalujemy m-a
    Kod:
    apt-get install module-assistant
    Następnie, w celu kompilacji i instalacji modułu uvcvideo (z takiego korzysta kamerka), wykonujemy:
    Kod:
    apt-get install linux-uvc-source
    m-a a-i linux-uvc
    Warto jeszcze zainstalować moduł acpi (dzięki czemu zadziała zarządzanie energią, usypianie i klawisze multimedialne). W Lenny i Sid mamy już odpowiednią paczkę z modułem, więc nie trzeba kompilować (w Etch nie ma, ale nie polecam jego instalacji). Po prostu instalujemy:
    Kod:
    apt-get install eeepc-acpi-modules-`uname -r` eeepc-acpi-scripts
    Paczka eeepc-acpi-scripts zawiera skrypty do obsługi klawiszy multimedialnych.

W zasadzie to wszystko, co mogłoby sprawić trudność w trakcie instalacji. Pozostałe czynności są standardowe i wykraczają poza ramy tego artykułu.

Na zakończenie podam pewną wskazówkę. Czasem podczas wyłączania komputera nie wyłączał się do końca. Powodem był moduł karty muzycznej (nie zawsze się wyładowywał i trzeba było to zrobić ręcznie).
    Ja poradziłem sobie, pisząc prosty skrypt w /etc/init.d/remove_module.sh
    Kod:
    #!/bin/sh

if [ $1 = stop ]; then
    	rmmod snd_hda_intel
    fi
    Dodałem go do init, by sam się uruchamiał:
    Kod:
    update-rc.d remove_module.sh defaults 99
    Attached Files
    Ostatnio edytowane przez mr_x ; 21.07.2008 o 20:28 Powód: drobne poprawki

Informacje o wątku

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Uprawnienia