Witaj Gościu, jeżeli to czytasz to znaczy że nie jesteś zarejestrowany/zalogowany. Kliknij by się zarejestrować. Rejestracja zajmie mniej niż 30 sekund , a dzięki temu zniknie Ci ten dymek oraz będziesz miał pełne możliwośći personalizacji forum do własnych potrzeb.
Instalacja Debiana na Eee PC 701
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1

Temat: Instalacja Debiana na Eee PC 701

mr_x jest nieaktywny Super Moderator
    Mężczyzna
    • Platforma sprzętowa
      • Płyta Główna:
      • Asus M2N-SLI
      • Procesor:
      • AMD Athlon 64 X2 5000+
      • Karta Graficzna:
      • NV GF 9800 GTX+
      • Karta Dźwiękowa:
      • Integra
      • Monitor:
      • LG 24 cale (1920x1200)
    Dystrybucja: Mint (amd64)
    Polska
    Wątków
    135
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    637
    Reputacja
    9135

[HOW-TO] Instalacja Debiana na Asus Eee PC 4G 701

Ostatnio dużą popularność zdobywają miniaturowe subnootebooki (UMPC). Jednym z nich jest Asus Eee PC.
    Ponieważ miałem już dość dużego i ciężkiego laptopa, postanowiłem kupić sobie jeden z małych "Asusków". W chwili gdy dokonywałem zakupu, w sklepie był model 701. Wraz z nim preinstalowano Xandros Linux. Nie będę opisywał tej dystrybucji, bo i tak długo jej nie używałem.

Specjalnie dla Eee PC powstała dystrybucja bazująca na Xubuntu – eeeXubuntu. Przez jakiś czas używałem z ciekawości. Można powiedzieć, że na eeeXubuntu działa wszystko "od ręki". Ja, jako miłośnik Debiana GNU/Linuksa, postanowiłem zainstalować tę właśnie dystrybucję. Powiem szczersze – początkowo nie było wcale tak łatwo, jak się wydawało.

Od razu zaznaczam, że skupię się na tym, co jest nietypowe w instalacji (w zasadzie sprzęt), nie będę opisywał typowych rzeczy (np. instalacja serwera i środowiska graficznego), bo to można łatwo znaleźć w internecie.

Sama instalacja systemu jest nietypowa, ponieważ ten laptop nie zawiera żadnego napędu CD/DVD. Z tego powodu należy użyć albo napędu zewnętrznego, albo skorzystać z pendrive'a.

Częściowo korzystałem ze strony Debian Wiki.

Jest tam do pobrania gotowy obraz na pendrive (oraz suma MD5). Aby "wrzucić" go na pendrive, wpisujemy polecenie
    Kod:
     dd if=debian-eeepc.img of=/dev/sdx
    gdzie sdx to właśnie nasz pendrive.

Ja jednak nie szedłem na łatwiznę (jeśli jesteś początkujący, lepiej skorzystaj z obrazu na pendrive podanego wyżej, zawiera on też już moduł atl2) i skorzystałem z napędu DVD na USB. Tutaj jest trudniej, bo nośnik netinstall (i business card) nie zawiera modułu atl2, odpowiedzialnego za interfejs sieciowy, a co za tym idzie, nie mamy internetu. Nie wiem, czy obraz z Lenny ma, bo nie sprawdzałem. W repo Lenny już jest, natomiast w repo Etch nie ma. Ja zastosowałem pewien trik polegający na "podrzuceniu" modułu w trakcie instalacji. Ponieważ w repo Etch nie było paczki z modułem, skompilowałem go sam na Etch. Moduł atl2.ko jest w załączniku (należy go rozpakować). Jest to moduł dla jądra 2.6.18-6-486 (takie jądro jest na tych obrazach). Moduł zapisujemy na jakiś pendrive lub kartę pamięci (ja tak zrobiłem).

Od kiedy spróbowałem instalacji z obrazu business card (na architekturę 32-bitową, bo Celeron w Eee PC jest właśnie 32-bitowy), bardzo mi się ta metoda spodobała i oczywiście instalowałem z tej płyty. W trakcie ładowania płyty wybieramy tryb expert. W momencie gdy instalator pyta o wykrycie urządzeń sieciowych, nie naciskamy dalej, tylko musimy przejść na inny terminal (np. drugi). W tym momencie naciskamy kombinację Alt+F2. Musimy podmontować gdzieś tymczasowo nośnik, na którym mamy moduł. Robimy to np. wpisując następujące polecenia:
    Kod:
    mkdir /pendrive
    mount -t vfat /dev/sdx /pendrive
    insmod /pendrive/<katalog_z_modulem>/atl2.ko
    umount /dev/sdx
    rmdir /pendrive
    Po kolei: tworzymy tymczasowy katalog dla nośnika, montujemy nośnik, ładujemy moduł jądra, odmontowujemy nośnik i usuwamy katalog. Teraz powinna zadziałać karta sieciowa. Przełączamy się ponownie na pierwszy terminal (Alt+F1) i kontynuujemy instalację. Reszta jest raczej standardowa. Ja, o pytaną wersję, wybieram Lenny, ale to już sprawa indywidualna (Etch raczej nie polecam). Radzę też wybrać jądro 686 a nie 486. Z powodu małego dysku SSD (4GB), utworzyłem wyłącznie partycję /, swap i /home nie tworzyłem.

Po zakończeniu instalacji należy jeszcze "doinstalować" urządzenia.
    Jeśli wybraliśmy instalację Lenny lub Sid, to nasza karta sieciowa przestanie znowu działać. Dzieje się to z powodu nowszego jądra i braku modułu dla niego. Należy więc wcześniej gdzieś pobrać paczkę z modułem koniecznie w wersji kernela jaki zainstalujemy (dla Lenny w momencie pisania tego tekstu będzie to paczka atl2-modules-2.6.25-2-686).
    Aby zainstalować paczkę, jako root wpisujemy:
    Kod:
    dpkg -i atl2-modules-*.deb
    Kartę sieciową już mamy. Teraz czas na wifi. Jest to Atheros, ale niestety standardowy driver madwifi nie wykrywa prawidłowo wersji. Trzeba użyć wersji spatchowanej (ja w momencie instalacji posiadałem paczkę madwifi-nr-r3366+ar5007.tar.gz, pobrać można np. stąd).
    Paczkę należy wypakować do jakiegoś katalogu.
    Teraz będziemy kompilować, więc musimy pobrać kilkanaście paczek do tego celu:
    Kod:
    apt-get update && apt-get install linux-headers-`uname -r` build-essential
    Wchodzimy do katalogu ze źródłami madwifi. Kompilujemy madwifi i instalujemy:
    Kod:
    cd madwifi*
    make && make install
    Należy pamiętać, że po zainstalowaniu nowego jądra należy ponownie przeprowadzić ten proces (dodając początkowo make clean), doinstalowując nowy linux-headers.

Pora na kamerkę. Tu można wykorzystać m-a. Instalujemy m-a
    Kod:
    apt-get install module-assistant
    Następnie, w celu kompilacji i instalacji modułu uvcvideo (z takiego korzysta kamerka), wykonujemy:
    Kod:
    apt-get install linux-uvc-source
    m-a a-i linux-uvc
    Warto jeszcze zainstalować moduł acpi (dzięki czemu zadziała zarządzanie energią, usypianie i klawisze multimedialne). W Lenny i Sid mamy już odpowiednią paczkę z modułem, więc nie trzeba kompilować (w Etch nie ma, ale nie polecam jego instalacji). Po prostu instalujemy:
    Kod:
    apt-get install eeepc-acpi-modules-`uname -r` eeepc-acpi-scripts
    Paczka eeepc-acpi-scripts zawiera skrypty do obsługi klawiszy multimedialnych.

W zasadzie to wszystko, co mogłoby sprawić trudność w trakcie instalacji. Pozostałe czynności są standardowe i wykraczają poza ramy tego artykułu.

Na zakończenie podam pewną wskazówkę. Czasem podczas wyłączania komputera nie wyłączał się do końca. Powodem był moduł karty muzycznej (nie zawsze się wyładowywał i trzeba było to zrobić ręcznie).
    Ja poradziłem sobie, pisząc prosty skrypt w /etc/init.d/remove_module.sh
    Kod:
    #!/bin/sh

if [ $1 = stop ]; then
    	rmmod snd_hda_intel
    fi
    Dodałem go do init, by sam się uruchamiał:
    Kod:
    update-rc.d remove_module.sh defaults 99
    Attached Files
    Ostatnio edytowane przez mr_x ; 21.07.2008 o 21:28 Powód: drobne poprawki

Informacje o wątku

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Uprawnienia