Witaj Gościu, jeżeli to czytasz to znaczy że nie jesteś zarejestrowany/zalogowany. Kliknij by się zarejestrować. Rejestracja zajmie mniej niż 30 sekund , a dzięki temu zniknie Ci ten dymek oraz będziesz miał pełne możliwośći personalizacji forum do własnych potrzeb.
Przypadłość programu czy błąd użytkownika
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Temat: Przypadłość programu czy błąd użytkownika

Wiktorian jest nieaktywny Początkujący
    Mężczyzna
    Dystrybucja: Mandriva Free Edition i 586
    Wątków
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    0
    Reputacja
    1

Przypadłość programu czy błąd użytkownika

Wstęp kieruję do moderatora V. sorry, racja leży po twej stronie. Ale wrócę do tematu co do Linuksa- jestem zielony jak pietrucha i po mimo ostrzeżeń, że jako początkujący winienem zacząć od łatwiejszej wersji, np: ubuntu czy suse. Lecz ja daleko jestem w tyle za swoją ambicją i oczywiście kupiłem Linuksa Mandrive. Kłopoty zaczęły się dopiero podczas użytkowania, nie mogę za diabła niczego zainstalować, czy to z nośnika czy z internetu. Po wielu próbach włącznie z ponownym rozruchem utkwiłem w martwym puncie ktoś zasugerował mi iż to może być związane z jądrem programu. Choć z drugiej strony przyczyna może być banalna, wynikająca z mej nie wiedzy, proszę o radę w tej sprawie .
    Ostatnio edytowane przez vorlog ; 21.12.2008 o 20:39

2. Panna Google
    Panna Google jest aktywna

Pochwał
    159

Nie lubisz reklam? Zarejestrowani ich nie widzą! Rejestracja

vorlog jest nieaktywny Hiperadministrator(ka)
    Mężczyzna
    • Platforma sprzętowa
      • Płyta Główna:
      • ASUS P5L-VM 1394
      • Procesor:
      • PentiumD 3GHz
      • Karta Graficzna:
      • GeForce 8500 GT
      • Karta Dźwiękowa:
      • Creative Labs CA0106 Soundblaster
      • Monitor:
      • Iiyama ProLite B2409HDS
      • Kernel:
      • 3.16.0-4-686-pae #1 SMP Debian 3.16.7-ckt2-1 (2014-12-08) i686 GNU/Linux
    Dystrybucja: Debian8 Jessie
    Polska
    Wątków
    108
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    860
    Reputacja
    12400

Odp: Przypadłość programu czy błąd użytkownika

W porządku, Wiktorian
    Co do Twego wyboru- wątpię, czy *buntu, a tym bardziej Suse są łatwiejsze dla początkującego od MDV, (nawiasem mówiąc, Suse jest bardzo podobna do Mandrivy, a moim zdaniem trudniejsza ze względu na rozmach, z jakim jest tworzona). Twój problem polega na tym, że nie jesteś jeszcze nawet początkującym- jesteś amatorem zaledwie, sorry. Zaczynając z nowym dla Ciebie systemem musisz postarać się opanować, moze nie tyle podstawy, co podstawy podstaw- poczytaj o instalacji, aktualizacji, zapoznaj się z urpmi, prostymi poleceniami w konsoli- bez tego nawet nie będziesz w stanie wykonać poleceń, jakie zasugerują Ci pomagający.
    Przede wszystkim- naucz się jasno i dokładnie opisywać problem, w tej chwili wiemy jedynie, że masz problem, ale jaki...?
    V.
    EDIT: Zanim wyślesz posta, sprawdź dokładnie, co napisałeś, tutaj dbamy o formę tak samo jak o treść.
    Ostatnio edytowane przez vorlog ; 21.12.2008 o 20:47

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Wiktorian jest nieaktywny Początkujący
    Mężczyzna
    Dystrybucja: Mandriva Free Edition i 586
    Wątków
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    0
    Reputacja
    1

Witaj Vorlog

Dzięki za odpowiedz na mój post. Z treści twej wypowiedzi wynika, iż ganisz mnie za brak wiedzy na temat linuksa . Oczywiście nie twierdze, że jest inaczej - masz zupełną rację. I masz do tego prawo, ponieważ nie jestem małym dzieckiem i nikt nie będzie mnie prowadzał za rączkę. I w moim interesie leży, bym jak najwięcej dowiedział się o programie zanim go zainstaluje. Poprzez moje słowa próbuję zwrócić twą uwagę na pewien aspekt, a mianowicie na licencję linuksa, gdzie tak zwana instrukcja obsługi nie istnieje. A opracowania na ten temat są szczątkowe lub napisane z niechęcią. To skąd my, początkujący, winniśmy czerpać wiedzę, jak nie od osób które w nią opływają.
    Lecz wrócę do opisu mego problemu. Fakt, opisałem go dość ogólnie, aby można było w czymś pomóc. Tak więc po pobraniu pliku, czy to z nośnika, czy z Internetu są dwie opcje: zapisz lub wypakuj. Co do pierwszego sposobu, po kliknięciu zapisz pokazuje się dysk, na którym ma być zapisany plik. Następnie pokazuje się komunikat o błędzie instalacyjnym. Co do sposobu wypakuj, to program generuje domyślny dysk i plik, w którym ma być wypakowany program po każdej próbie wypakowania go.
    Czy to w pliku generowanym, czy wybranym przeze mnie, program instalujący zachowuje się, jakby ignorował lub nie widział tego, co robię.

INTERPUNKCJA!
    darcnet
    Ostatnio edytowane przez darcnet ; 22.12.2008 o 22:33 Powód: Akcja "Oszukani przez szkołę"

POL_ED jest nieaktywny Zbanowany admin
    Mężczyzna
    Dystrybucja: MDV2011-32,Debian Lenny, 64studio
    Polska
    Wątków
    230
    Downloads
    150
    Uploads
    102
    Siła Reputacji
    1270
    Reputacja
    18333

Czytam, czytam i nic nie kumam.

Zacznijmy od tego, że linux to nie Windows.

Czy zainstalowałeś Mandriva na dysku ?
    Czy uruchomiłeś Mandriva po restarcie komputera ?

Co chcesz doinstalować ?
    Proszę o używanie przycisków reputacji
    Jak stosować vbcode

Jabber : [jabber]pol_ed[/jabber]

VooVoo jest nieaktywny Ban :(
    Mężczyzna
    • Platforma sprzętowa
      • Płyta Główna:
      • Dell
      • Procesor:
      • pentium
      • Karta Graficzna:
      • intel 915
      • Monitor:
      • Dell
      • Kernel:
      • 2.6.26-2-686
    Dystrybucja: debian 5.0.1 kde 3.5.10
    Wątków
    27
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    191
    Reputacja
    2451

Dzięki za odpowiedz na mój post. Z treści twej wypowiedzi wynika, iż ganisz mnie za brak wiedzy na temat linuksa .
    Nie wiem z czego wyciągnąłeś takie wnioski, kolega @v nie dał Ci powodów, żeby tak to interpretować. Natomiast powinieneś bardziej klarownie opisać swój problem - krótki przykład: zassałem seamonkey-1.1.12.pl-PL.linux-i686.tar.bz2 i nie mogę zainstalować bo ...... i tu wymieniasz problemy pojawiające się z tego tytułu. I czekasz na odpowiedzi. Kropka. Jak narazie to napisałeś się dużo i nie na temat - niestety
    Pozdrawiam

"Co, u diabła, mieliście na myśli, wy sku?wysynu, mówiąc, że nie możemy was ukarać?" - odczytał ze swego protokołu kapral, który umiał stenografować" - §22-Joseph Heller

darcnet jest nieaktywny Seksowna Goldnerka
    Mężczyzna
    • Platforma sprzętowa
      • Płyta Główna:
      • DFI LanParty X48-T2R
      • Procesor:
      • Intel Core 2 Duo E8600
      • Karta Graficzna:
      • GeForce GTX 280
      • Monitor:
      • Samsung SyncMaster 920NW
    Dystrybucja: #!, Emacs
    Wątków
    63
    Downloads
    4
    Uploads
    1
    Siła Reputacji
    527
    Reputacja
    7514

RTFM - naprawdę przeczytaj, zanim zadasz pytanie
    NIE UDZIELAM POMOCY NA JABBERZE ANI GADU-GADU (bo i raczej nie bywam)
    Linux Registered User #440416

vorlog jest nieaktywny Hiperadministrator(ka)
    Mężczyzna
    • Platforma sprzętowa
      • Płyta Główna:
      • ASUS P5L-VM 1394
      • Procesor:
      • PentiumD 3GHz
      • Karta Graficzna:
      • GeForce 8500 GT
      • Karta Dźwiękowa:
      • Creative Labs CA0106 Soundblaster
      • Monitor:
      • Iiyama ProLite B2409HDS
      • Kernel:
      • 3.16.0-4-686-pae #1 SMP Debian 3.16.7-ckt2-1 (2014-12-08) i686 GNU/Linux
    Dystrybucja: Debian8 Jessie
    Polska
    Wątków
    108
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    860
    Reputacja
    12400

Z treści twej wypowiedzi wynika, iż ganisz mnie za brak wiedzy na temat linuksa . Oczywiście nie twierdze, że jest inaczej - masz zupełną rację. I masz do tego prawo, ponieważ nie jestem małym dzieckiem i nikt nie będzie mnie prowadzał za rączkę. I w moim interesie leży, bym jak najwięcej dowiedział się o programie zanim go zainstaluje. Poprzez moje słowa próbuję zwrócić twą uwagę na pewien aspekt, a mianowicie na licencję linuksa, gdzie tak zwana instrukcja obsługi nie istnieje.
    No wybacz, ale źle mnie zrozumiałeś, nigdy i nikogo nie ganiłem za brak wymaganej wiedzy, każdy z nas zaczynał od zera. Ja jedynie usiłowałem Cię naprowadzić na pewien tok postępowania; zainteresowanie-szukanie informacji-próby samodzielnego działania-zadawanie pytań w przypadku braku gotowej odpowiedzi.
    Spróbuj wytłumaczyć komuś, kto zaledwie kilka razy jechał autem jako pasażer, optymalny sposób posługiwania się ręcznym hamulcem przy ruszaniu pod górkę...
    I najważniejsza rzecz na wszelkich forach tematycznych- opanuj sztukę (tak, tak!) zadawania pytań, to wbrew pozorom jest bardzo ważne.
    Poświęć pół godziny i poczytaj:
    http://rtfm.killfile.pl/
    Stosowny wycinek:
    Opryskliwe traktowanie

W naszym kręgu większość z tego, co wydaje się nieuprzejmością i opryskliwością, nie wynika z chęci obrażenia kogokolwiek. Raczej jest to efekt bezpośredniego, oczyszczonego z głupot stylu komunikacji, naturalnego dla ludzi, którzy bardziej koncentrują się na rozwiązaniu problemu, niż tworzeniu sympatycznego i miłego nastroju.
    Jeśli dostrzeżesz tego typu opryskliwość, nie reaguj gwałtownie. Jeśli ktoś rzeczywiście przesadził, najprawdopodobniej ktoś ze starszyzny listy/grupy/forum go zmityguje. Jeśli jednak nic takiego się nie zdarzy, a Ty straciłeś cierpliwość, jest prawie pewne, że tamto podejście jest tam normalne i to Ty zachowałeś się niewłaściwie. Twój błąd. To zmniejsza Twoje szanse na uzyskanie informacji lub pomocy, której potrzebowałeś.
    Z drugiej strony czasami spotkasz się też z całkowicie nieuzasadnioną nieuprzejmością i pozerstwem. Drugą stroną medalu jest to, że akceptowalnym sposobem na opryskliwców jest przywalenie im w ostrych słowach krytyczną analizą ich zachowania. Bądź jednak całkowicie pewien swoich racji, zanim tego spróbujesz. Granica pomiędzy zwróceniem uwagi na nieuprzejmość a prowokowaniem flame jest dość cienka i czasem sami popełniamy błąd. Jeśli jesteś nowy w środowisku, szanse na uniknięcie takiego błędu masz niewielkie. Jeśli przyszedłeś z pytaniami, a nie żeby się zabawić, lepiej trzymaj ręce z daleka od klawiatury i nie ryzykuj.
    (Niektórzy ludzie twierdzą, że wielu z nas ma łagodną formę autyzmu lub zespołu Aspergera, że brakuje nam części mózgu odpowiadających za 'normalne' relacje międzyludzkie. Może to prawda, może nie. Jeśli nie jesteś jednym z nas, taki pomysł może pomóc Ci znosić naszą ekscentryczność. Prosimy bardzo. Nie dbamy o to, lubimy siebie, kimkolwiek jesteśmy - generalnie mamy dystans do przyklejanych ludziom łatek wariatów.)
    W następnej części omówimy inny rodzaj gruboskórności, której doświadczysz, gdy to Ty zachowasz się niestosownie.
    Żeby nie zachować się jak łajza

Prawdopodobnie parę razy dasz ciała w sposób tu opisany bądź podobny. Zostaniesz o tym dokładnie poinformowany, kwiecistymi słowy. Publicznie.
    Najgorsze, co możesz wtedy zrobić, to jęczeć na temat tego, co Cię spotkało, twierdzić, że zostałeś obrażony, żądać przeprosin, krzyczeć, wstrzymywać oddech, aż posiniejesz, straszyć sądem, skarżyć się pracodawcom, zostawiać podniesioną deskę klozetową itp. Zamiast tego:
    Żyj z tym. To normalne. Tak naprawdę, to jest to zdrowe i właściwe.
    Standardy grupy nie biorą się znikąd - tworzą się i utrzymują dzięki ludziom aktywnie je stosujacym. Nie jęcz, że krytyka powinna być wysyłana na prywatny adres. To tak nie działa. Tak samo bez sensu jest twierdzenie, że zostałeś obrażony, bo ktoś powiedział, że nie masz racji bądź miał inne poglądy. Nie zachowuj się jak dupek.
    Istnieją techniczne środowiska dyskusyjne, w których z powodu źle pojętej superuprzejmości piszącym nie wolno wspominać o błędach znalezionych w cudzych postach - "jeśli nie chcesz pomóc użytkownikowi w tym, o co pyta, to się nie odzywaj". Doświadczeni użytkownicy opuszczą taką grupę, a dyskusje tam zmienią się w bezsensowną paplaninę. Grupa stanie się bezużyteczna jako forum techniczne.
    Wyolbrzymiając - albo forum będzie (w ten sposób) milutkie, albo użyteczne.
    Pamietaj: kiedy mówimy Ci, że schrzaniłeś (bez względu na to, jak szorstko) i zebyś więcej tego nie robił, mówimy to z troski o 1) Ciebie 2) swoje środowisko. Łatwiej byłoby Cię zignorować lub wyfiltrować. Jeżeli nie potrafisz wykrzesać wdzięczności, miej przynajmniej trochę godności - nie jęcz i nie oczekuj, że będziesz traktowany jak porcelanowa laleczka tylko dlatego, że jesteś tu nowy, delikatny, wrażliwy i pełen złudzeń.
    Może się zdarzyć, że ktoś na Ciebie naskoczy, zaatakuje bez wyraźnej przyczyny itp., nawet jeśli nie schrzaniłeś (tylko komuś się tak zdało). Jeśli wtedy zaczniesz marudzić i narzekać, naprawdę schrzanisz.
    Tacy napadający to albo lamerzy bez pojęcia, którzy wierzą, że są niebywałymi fachowcami, albo psychologowie z bożej łaski, zabawiający się sprawdzaniem, czy schrzanisz, jeśli Cię podpuścić. Pozostali grupowicze albo ich zignorują, albo rozprawią się z nimi po swojemu. To, że napadający wymyślają sobie jakieś problemy, Ciebie nie musi dotyczyć.
    Nie daj się wciągnąć w takiego flame'a. Kłótnie tego rodzaju najlepiej ignorować - oczywiście najpierw upewnij się, że to podpucha, a nie sposób na wskazanie Ci błędów czy sprytnie zakamuflowana odpowiedź na pytanie, które naprawdę zadałeś (czasem bywa i tak).

V.
    EDIT: Temat traktuje raczej o sprawach innych niż instalacja, więc przenoszę do luźniejszego działu.

Reputacja przyznana temu postowi
    Łącznie punktów reputacji: 34

Komentarze:
     szuwa 64  zgadza się   autyzm i zespół Asperger'a - rewelelacja! wreszcie ktoś użył własciwego okreslenia. )
    Ostatnio edytowane przez vorlog ; 23.12.2008 o 01:39

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

... jest nieaktywny Zbanowany
    Mężczyzna
    • Platforma sprzętowa
      • Płyta Główna:
      • abic ic7-g
      • Procesor:
      • pentium 4
      • Karta Graficzna:
      • geforce 6800
      • Karta Dźwiękowa:
      • zintegrowana
      • Monitor:
      • lg f700p
      • Kernel:
      • 2.6.17-13mdvlegacy
    Dystrybucja: ubuntu 8.04
    Wątków
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    0
    Reputacja
    -187

Może ja Ci to lepiej wytłumacze - na linuxie nie zainstalujesz programów .exe tak jak to robi się w Windowsie dwuklikiem. Programy .exe to są programy przeznaczone dla WINDOWSA. Jednak pojawiły się różne sztuczki jak to obejść - np. program Wine (nie wiem czy na Mandrivie jest standardowo zainstalowany, na Ubuntu w każdym razie jest ). Wine nie jest emulatorem Windowsa - ale żeby łatwiej Ci było zrozumieć co to to Wine to na chłopski rozum wyobraź sobie Wine jako taki program zainstalowany na linuxie, który udaje Windowsa po to byś Ty mógł korzystając z niego zainstalować programy .exe - przeznaczone na Windowsa. Linux jest systemem bardziej skomplikowanym od Windowsa (no sry użytkownicy linuxa ale taka prawda stąd m. in. mniejsza popularność linuxa niż Windowsa ) i mimo, że jego różne dystrybucje (czyli takie jakby odmiany, wersje: mandriva, ubuntu itd.) stają się coraz bardziej upodobnić do Windowsa pod względem prostoty obsługi (podkreslam pod względem prostoty obsługi a nie czegokolwiek innego) tzn. żeby maksymalnie dużo rzeczy można było wyklikać to jednak nie da rady korzystać z linuxa bez częstej pracy w konsoli gdzie trzeba wpisywać tekstowe polecenia. To, że trzeba korzystać z "emulatorów" by zainstalować programy .exe na linuxie to nie tragedia, bo skoro .exe to programy dla windowsa to są i programy dla linuxa. Np. odpowiednikiem gadu gadu na linuxa jest kadu. Instalacja takich programów linuxowych odbywa się przez wpisanie odpowiedniej komendy w konsoli - można oczywiście zainstalować takie linuxowe programy przez wybranie danego programu w bodajże na mandrivie to się zwie "zainstaluj repozytoria", ale mimo że kiedyś byłem hiper noobem jeśli idzie o linuxa (nadal jestem noobem, ale już nie takim ) i nawet się pytałem na tym forum jak to zrobić w tym programie to jednak nigdy nic przy jego pomocy nie zainstalowałem - większość użytkowników linuxa instaluje programu linuxowe korzystając z konsoli i wydając odpowiednie tekstowe polecenie.
    Ostatnio edytowane przez ... ; 23.12.2008 o 08:06

mr_x jest nieaktywny Super Moderator
    Mężczyzna
    • Platforma sprzętowa
      • Płyta Główna:
      • Asus M2N-SLI
      • Procesor:
      • AMD Athlon 64 X2 5000+
      • Karta Graficzna:
      • NV GF 9800 GTX+
      • Karta Dźwiękowa:
      • Integra
      • Monitor:
      • LG 24 cale (1920x1200)
    Dystrybucja: Mint (amd64)
    Polska
    Wątków
    135
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    635
    Reputacja
    9135

Cytat Napisał ...
    [...]Linux jest systemem bardziej skomplikowanym od Windowsa (no sry użytkownicy linuxa ale taka prawda stąd m. in. mniejsza popularność linuxa niż Windowsa )
    No, sory, ale się nie zgodzę. Fakt - może być trudniejszy, ale na pewno nie jest to powód, dla którego może być mniej popularny. Po prostu MS dawno temu wiedział jak wbić się na rynek komputerów, miał olbrzymi zasób pieniędzy i, czego nie można nie przyznać, świetny marketing. Przez lata ludzie się przyzwyczaili do ich produktów. Tu nawet nie chodzi o to, że Windows jest łatwiejszy, bo w wielu kwestiach bywa różnie. Ludzie po prostu przyzwyczaili się do ewentualnych problemów z Windows i zazwyczaj wiedzą, jak rozwiązać dany problem lub mają kogoś znajomego, co zawsze pomoże.

Gdyby dawniej Linux (w obojętnie jakiej formie) podbił rynek jak Windows, prawdopodobnie dziś świat komputerów wyglądałby zupełnie inaczej.
    Ostatnio edytowane przez mr_x ; 23.12.2008 o 14:01

Odysseusz jest nieaktywny Sprzedawca Żywopłotów
    Mężczyzna
    Dystrybucja: Mandriva Free 2010.2
    Wątków
    13
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    131
    Reputacja
    1661

Cytat Napisał Wiktorian
    Witaj Vorlog

... licencję linuksa, gdzie tak zwana instrukcja obsługi nie istnieje. A opracowania na ten temat są szczątkowe lub napisane z niechęcią....
    No... nieco osłupiałem
    Jest bardzo dużo o linuxie - a licencja "na Linuxa" jeszcze z instrukcją obsługi?
    Gonią mnie do choinki - ustawić ją muszę, więc rozwinę temat później na razie ta instrukcja: MDV 2008.1 lub MDV 2009
    Ostatnio edytowane przez POL_ED ; 23.12.2008 o 15:28
    ...wszyscy szukamy Itaki...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Informacje o wątku

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Uprawnienia