Witaj Gościu, jeżeli to czytasz to znaczy że nie jesteś zarejestrowany/zalogowany. Kliknij by się zarejestrować. Rejestracja zajmie mniej niż 30 sekund , a dzięki temu zniknie Ci ten dymek oraz będziesz miał pełne możliwośći personalizacji forum do własnych potrzeb.
Instalacja na ASUS P5N73-CM (RAID)
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: Instalacja na ASUS P5N73-CM (RAID)

Wątków
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    0
    Reputacja
    1

Question Instalacja na ASUS P5N73-CM (RAID)

Witam!
    Zakupiłem nowy komputer z myślą o małym serwerze SMB + FTP. Już wcześniej sklecałem takie zabawki ale niestety pojawił się problem.

Ten nowy komputer bazuje na płycie ASUS'teka P5N73-CM (NVIDIA GeForce 7100 / nForce 630), do tego trzy dyski twarde WD3202ABYS RAID do złożenia macierzy RAID-5.
    Złożyłem macierz w setupie RAID tak jak na zał. 1

Pod DOS'em programy do zarządzania partycjami (np. Ranish Partition Manager) widzą jeden dysk o wynikowej pojemności macierzy - zał. 2

No i niestety przy partycjonowaniu przez linuxa (Mandriva Free 2009 / 64bit) widzi on tylko składowe dyski macierzy a nie widzi jednego, dużego dysku - zał. 3

Czy to może wynikać z braku sterownika do kontrolera RAID ? Czy istnieje jakaś metoda na zainstalowanie na takiej matrycy tego systemu ?

Pozdrawiam. . .
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCI7464.JPG
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	135.0 KB
ID:	1229   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCI7465.JPG
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	130.6 KB
ID:	1230   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCI7463.JPG
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	138.0 KB
ID:	1231  
    Ostatnio edytowane przez Atreyu ; 05.03.2009 o 22:58

2. Panna Google
    Panna Google jest aktywna

Pochwał
    159

Nie lubisz reklam? Zarejestrowani ich nie widzą! Rejestracja

Przemcio jest nieaktywny Mandrake 10.1 PP User
    Mężczyzna
    • Platforma sprzętowa
      • Płyta Główna:
      • Asus z serii 8N jakiś
      • Procesor:
      • AMD
      • Karta Graficzna:
      • nVidia 7300
      • Karta Dźwiękowa:
      • on board
      • Monitor:
      • LCD Gateway 19 ''
      • Kernel:
      • 2.6.19
    Dystrybucja: MDK10.1, jakakolwiek
    Polska
    Wątków
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    57
    Reputacja
    437

Odp: Instalacja na ASUS P5N73-CM (RAID)

Nieźle zaczynasz na tym Forum
    Dokładne info już dostałeś.

Nie wiem gdzie można kupić w Polsce wspomniany tam przez Ciebie kontroler.

Nie będę odkrywczy.
    Pozostaje albo poćwiczyć dmraid albo Adaptec lub 3Ware ( tylko w wersji KIT z kablami do dysków).
    Tylko , że dla RAID 5 cena > 1KPLN.
    Oba mają oficjalne wsparcie do RedHat`a i Suse zapewne do Debiana też.
    Z Mandrivą bywa różnie chociaż to zbliżone do RH ( chyba )

Pozdrawiam
    P.
    Ostatnio edytowane przez Przemcio ; 07.03.2009 o 01:10
    Cudów nie ma - są tylko cudaki.

Wątków
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    0
    Reputacja
    1

Witam!
    Po pierwsze sam z reguły wolałem rozwiązywać swoje problemy i jeżeli już komuś zawracam głowę to tylko wtedy gdy problem mnie przerasta

Po drugie, to fakt że na post na elektrodzie naprowadził mnie na trop, niestety nie do końca rozwiał wątpliwości. Wczoraj przewertowałem chyba z setkę stron i co mi się udało ustalić.

- To "COŚ" co jest na tej M/B to tzw fakeraid

- dmraid a także softwarowy raid jest do zrealizowania ale z tego co wyczytałem nie będę w stanie zabootowac systemu z takiej sztucznej nerki. Potrzebny byłby więc jeszcze jeden dysk na system. Do tego znalazłem też informację że w wypadku uszkodzenie jednego z dysków połączonych w RAID5 w przy kontrolerze fakeraid istnieje możliwość zagubienia tablicy macierzy, co automatycznie przekreśla zastosowanie tego rozwiązania do pracy serwerowej w firmie.

- Na elce pisałem też o świetnym kontrolerze Adaptec ATA RAID 2400A na którym dawno temu instalowałem MDK 10.1 w kilku firmach i do dziś dzień urządzenia te działają bez problemów. Niestety dałem się podpuścić sprzedawcy i na podstawie jego zapewnień zrobiłem wycenę na kolejny zestaw nie uwzględniając kosztu kontrolera który przecież miał być już na płycie (nowocześniejszy i szybszy )

- Kontroler o którym pisałem Promise FastTrak S150 SX4-M okazuje się być rozwiązaniem półsprzętowym i niestety też są problemy z obsługą jego pod linuxem.

- Znalazłem w necie opisy dwóch nieco starszych sprzętowych kontrolerów SATA RAID, jeden to 3Ware Escalade 9500S-4, drugi to oczywiście Adaptec AAR-2410SA. Oba "Entry Level", czterokanałowe, z suppoprtem dla Red Hata. Jest tylko jeden problem z nimi - są to karty PCI64 a płyta kupiona już pod ten komputer posiada tyko dwa gniazda PCI-E i dwa PCI32. Niektóre karty PCI64 umieją współpracować przez gniazdo PCI32 tylko musiałbym zdobyć potwierdzenie że te dwie w/w karty też są w stanie tak funkcjonować.

- Ostatnią możliwością są sprzętowe kontrolery SATA na PCI-E, jednak po przejrzeniu cen zrobiło mi się słabo.

Oprócz tego po głowie mi się jeszcze plącze pomysł zakupu na aukcjach używanego Adaptec ATA RAID 2400A. Pracował on stabilnie i szybko, jest też sprawdzony - pozostanie tylko problem dysków. Może da się je upchnąć do innych zestawów. Nie wiem też jakie maksymalne pojemności obsługiwał 2400A, ale chyba z 320 Gb powinien sobie poradzić.

Jeżeli ktoś jeszcze miałby jakieś sugestie lub przemyślenia w tym temacie to proszę się nie krępować

Pozdrawiam. . .

Wątków
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    115
    Reputacja
    1321

Jeśli chodzi o działanie starszych (i trochę nowszych też) kontrolerów pod linuxem (Debem, ale pod MDV też powinien działać to mogę polecić:
    ICP Vortex GDT8586RZ
    Areca ARC-1120
    Areca ARC-1220
    Areca ARC-1212 (SAS)
    LSI MegaRAID 300-8X
    Niestety nie wiem czy drivery do nich są w initrd w MDV.
    Ostatnio edytowane przez gegu ; 07.03.2009 o 23:46
    registered Linux user #364828
    Każdy staje się beta-testerem Microsoftu kiedy uruchamia Windows. ISTQB certified tester
    Acer Aspire R.I.P. Lenovo R.I.P. gegu vs. laptopy 2:0

Wątków
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    0
    Reputacja
    1

Dzięki za spis kontrolerów - na pewno się przyda bo w niedalekiej przyszłości będzie jeszcze jeden większy serwerek, tym razem dwuprocesorowy.

Na razie problem obszedłem bez instalacji nowego sprzętu. Natknąłem się na taka stronę:

http://www.linuxtested.com/results/asus_p5n73-cm.html

i sprawdziłem OpenSUSE 11.1. Wygląda że ta dystrybucja umie się w 100% dogadać z fakeraid NVidii. System postawiłem na tym pseudo RAIDdzie, jutro zrobię Sambę i będzie git a jak klient będzie chciał większe bezpieczeństwo danych to niech zapłaci za porządny kontroler i tyle

Dzięki za porady i pozdro. . .
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	suse.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	136.0 KB
ID:	1232  

Wątków
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    115
    Reputacja
    1321

Wybacz, ale S/W Raid w rozwiązaniach biznesowych nadaje się tylko dla samobójców.

PS. Jak ognia należy unikać Promise'a

Ps2. Kontrolery Adapteca są też gut
    Ostatnio edytowane przez gegu ; 08.03.2009 o 07:50
    registered Linux user #364828
    Każdy staje się beta-testerem Microsoftu kiedy uruchamia Windows. ISTQB certified tester
    Acer Aspire R.I.P. Lenovo R.I.P. gegu vs. laptopy 2:0

Wątków
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    0
    Reputacja
    1

gegu, cakowicie się z Tobą zgadzam, ale w tej sytuacji nie mogłem nic lepszego wykombinować. Lepiej jest chyba zakomunikować że urządzenie działa, ale żeby było bezpieczniej..., niż urządzenie nie działa bo ...

W każdym razie mam na przyszłość nauczkę żeby nie wierzyć w marketingowy bełkot i zapewnienia sprzedawców...

Pozdrawiam. . .

Informacje o wątku

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Uprawnienia