Witaj Gościu, jeżeli to czytasz to znaczy że nie jesteś zarejestrowany/zalogowany. Kliknij by się zarejestrować. Rejestracja zajmie mniej niż 30 sekund , a dzięki temu zniknie Ci ten dymek oraz będziesz miał pełne możliwośći personalizacji forum do własnych potrzeb.
Obsługa RAID-0 na nForce 570
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1

Temat: Obsługa RAID-0 na nForce 570

H92x jest nieaktywny Początkujący
    Mężczyzna
    Dystrybucja: Mandriva Linux One 2009
    Wątków
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    0
    Reputacja
    1

Obsługa RAID-0 na nForce 570

Witam! Mam taki problem, nieco ponad rok temu zachciało mi się RAIDa i niedawno wpadłem w niemały kłopot w związku z nim. Otóż miałem innego kompa, który był zarażony wirusem blokującym uruchamianie windowsa. Na początku kopiowałem na niego pliki systemowe, których brak wykazywał, aż za którymś razem zaczął mulić w miejscu na planszy instalacyjnej. Podłączyłem więc dysk pod komputer z RAIDem celem skopiowania danych. Szkoda, że nie pomyślałem, ale wirus natychmiast przeniósł się na ten komputer i również na nim Windows się nie uruchamiał. RAID-0 raczej nie nadaje się do podłączenia pod inny komputer, więc po okresie "niemocy twórczej" wpadłem na taki oto pomysł: Podłączę dodatkowy dysk, zainstaluję na nim system i zgram sobie pliki na płytki. Wrzuciłem więc XP, ale tuż po restarcie koniecznym po instalacji sterownika do RAID-a wirus przeniósł się i na ten dysk.

Pomyślałem więc o Linuksie. Najpierw Ubuntu, ale z niewiadomych powodów nie chciał on się uruchomić, więc postanowiłem nie męczyć się i sięgnąłem po Mandrivę. System ten zainstalował się bez większego problemu na dodatkowo podłączonym dysku na P-ATA. Po instalacji nie widzę jednak mojego RAID-a. Czytałem na tym forum temat, w którym ktoś wspominał, że niektóre RAID-y sprzętowe to fake'i. Znalazłem też "czarną listę sprzętu pod Linuksa", na której niestety widnieje moja płyta główna (ASUS M2N-E), ale chyba w jakiejś innej wersji.

RAID-a robiłem za pomocą sterownika uruchamianego z BIOS-a. Zarówno BIOS w menu bootowania, jak i Windows widział ten dysk jako nVidia Stripe. Jednak gdy włączałem jakiś oparty na LiveCD program partycjonujący, a także gdy instalowałem Ubuntu wykrywało mi to jako dwa osobne dyski. Instalator Mandrivy też widział je osobno, jednak pokazywał jakieś błędy powiązane z tymi dyskami i wskazywał na konieczność sformatowania.

I tu moje pytanie - co muszę zrobić, by ten RAID był widoczny pod Mandrivą? Jeśli nie da się, to macie może jakieś inne pomysły, jak wyciągnąć te pliki z RAID-a? Na pewno nie jest uszkodzony, bo świeżo instalowany Windows na trzecim dysku przestał działać w momencie, gdy zainstalowałem sterowniki nForce dotyczące m.in. RAID-a właśnie.

Z góry dzięki

Informacje o wątku

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Uprawnienia