Hello Guest, if you reading this it means you have not yet registered. Please take a second to Click here to register and in a few simple steps, you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Please note that nicknames are prohibited lewd or meaningless (no numbers or letters at random) and introduce yourself in the section for you to meet our community.
Obsługa RAID-0 na nForce 570
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1

Temat: Obsługa RAID-0 na nForce 570

H92x jest nieaktywny Początkujący
    Mężczyzna
    Dystrybucja: Mandriva Linux One 2009
    Wątków
    1
    Siła Reputacji
    0
    Reputacja
    1

Obsługa RAID-0 na nForce 570

Witam! Mam taki problem, nieco ponad rok temu zachciało mi się RAIDa i niedawno wpadłem w niemały kłopot w związku z nim. Otóż miałem innego kompa, który był zarażony wirusem blokującym uruchamianie windowsa. Na początku kopiowałem na niego pliki systemowe, których brak wykazywał, aż za którymś razem zaczął mulić w miejscu na planszy instalacyjnej. Podłączyłem więc dysk pod komputer z RAIDem celem skopiowania danych. Szkoda, że nie pomyślałem, ale wirus natychmiast przeniósł się na ten komputer i również na nim Windows się nie uruchamiał. RAID-0 raczej nie nadaje się do podłączenia pod inny komputer, więc po okresie "niemocy twórczej" wpadłem na taki oto pomysł: Podłączę dodatkowy dysk, zainstaluję na nim system i zgram sobie pliki na płytki. Wrzuciłem więc XP, ale tuż po restarcie koniecznym po instalacji sterownika do RAID-a wirus przeniósł się i na ten dysk.

Pomyślałem więc o Linuksie. Najpierw Ubuntu, ale z niewiadomych powodów nie chciał on się uruchomić, więc postanowiłem nie męczyć się i sięgnąłem po Mandrivę. System ten zainstalował się bez większego problemu na dodatkowo podłączonym dysku na P-ATA. Po instalacji nie widzę jednak mojego RAID-a. Czytałem na tym forum temat, w którym ktoś wspominał, że niektóre RAID-y sprzętowe to fake'i. Znalazłem też "czarną listę sprzętu pod Linuksa", na której niestety widnieje moja płyta główna (ASUS M2N-E), ale chyba w jakiejś innej wersji.

RAID-a robiłem za pomocą sterownika uruchamianego z BIOS-a. Zarówno BIOS w menu bootowania, jak i Windows widział ten dysk jako nVidia Stripe. Jednak gdy włączałem jakiś oparty na LiveCD program partycjonujący, a także gdy instalowałem Ubuntu wykrywało mi to jako dwa osobne dyski. Instalator Mandrivy też widział je osobno, jednak pokazywał jakieś błędy powiązane z tymi dyskami i wskazywał na konieczność sformatowania.

I tu moje pytanie - co muszę zrobić, by ten RAID był widoczny pod Mandrivą? Jeśli nie da się, to macie może jakieś inne pomysły, jak wyciągnąć te pliki z RAID-a? Na pewno nie jest uszkodzony, bo świeżo instalowany Windows na trzecim dysku przestał działać w momencie, gdy zainstalowałem sterowniki nForce dotyczące m.in. RAID-a właśnie.

Z góry dzięki

Informacje o wątku

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Uprawnienia