Witaj Gościu, jeżeli to czytasz to znaczy że nie jesteś zarejestrowany/zalogowany. Kliknij by się zarejestrować. Rejestracja zajmie mniej niż 30 sekund , a dzięki temu zniknie Ci ten dymek oraz będziesz miał pełne możliwośći personalizacji forum do własnych potrzeb.
Skuteczność Wine w MDV 2009.1 x86_64?
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: Skuteczność Wine w MDV 2009.1 x86_64?

Wątków
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    0
    Reputacja
    1

Skuteczność Wine w MDV 2009.1 x86_64?

Witam,

Czy ktoś już sprawdził, jak sprawuje się Wine w dystrybucji Mandriva 2009.1 x86_64?

Na różnych forach Google różnie podpowiada, ale informacji o skuteczności 32-bitowego Wine w najnowszej 64-bitowej Mandarynce nie udało mi się znaleźć.

2. Panna Google
    Panna Google jest aktywna

Pochwał
    159

Nie lubisz reklam? Zarejestrowani ich nie widzą! Rejestracja

darcnet jest nieaktywny Seksowna Goldnerka
    Mężczyzna
    • Platforma sprzętowa
      • Płyta Główna:
      • DFI LanParty X48-T2R
      • Procesor:
      • Intel Core 2 Duo E8600
      • Karta Graficzna:
      • GeForce GTX 280
      • Monitor:
      • Samsung SyncMaster 920NW
    Dystrybucja: #!, Emacs
    Wątków
    63
    Downloads
    4
    Uploads
    1
    Siła Reputacji
    528
    Reputacja
    7514

Odp: Skuteczność Wine w MDV 2009.1 x86_64?

A co chcesz? Statystyki? Wykresy?
    "Skuteczność", jak Ty to nazywasz, jest taka sama - wszak program to jeden. Chyba, że ktoś coś sknocił przy kompilacji.
    RTFM - naprawdę przeczytaj, zanim zadasz pytanie
    NIE UDZIELAM POMOCY NA JABBERZE ANI GADU-GADU (bo i raczej nie bywam)
    Linux Registered User #440416

mr_x jest nieaktywny Super Moderator
    Mężczyzna
    • Platforma sprzętowa
      • Płyta Główna:
      • Asus M2N-SLI
      • Procesor:
      • AMD Athlon 64 X2 5000+
      • Karta Graficzna:
      • NV GF 9800 GTX+
      • Karta Dźwiękowa:
      • Integra
      • Monitor:
      • LG 24 cale (1920x1200)
    Dystrybucja: Mint (amd64)
    Polska
    Wątków
    135
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    636
    Reputacja
    9135

I tak przy kompilacji są potrzebne biblioteki 32-bitowe. Jest to więc po części aplikacja 32-bitowa uruchamiana w środowisku 64-bitowym (nie wszystkie komponenty są 32-bitowe w takiej kompilacji, ale część jest).

A co do wydajności, to zauważyłem, że jest praktycznie taka sama, niezależnie od architektury, na której jest uruchamiane Wine.
    Ostatnio edytowane przez mr_x ; 04.05.2009 o 11:13

Wątków
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    0
    Reputacja
    1

Cytat Napisał darcnet
    A co chcesz? Statystyki? Wykresy?
    "Skuteczność", jak Ty to nazywasz, jest taka sama - wszak program to jeden. Chyba, że ktoś coś sknocił przy kompilacji.
    Chodziło mi o to, czy przechodząc z MDV 2008.0 i586 (na razie taką mam) na MDV 2009.1 x86_64 trzeba powiedzieć pa pa grom, które wcześniej działały bezproblemowo. Szukając w Google można natknąć się na tego rodzaju sugestie dotyczące innych dystrybucji i wydań (np. Gentoo, Ubuntu), ale co do najnowszej wersji Mandarynki to jeszcze nigdzie się na żaden komentarz w tej kwestii nie natknąłem.

A szukałem w różnych miejscach i generalnie sugestie były, aby unikać wersji x64_64 jeżeli komuś Wine jest potrzebny. Stąd pytanie, czy w najnowszej MDV nie ma z tym problemów.
    Ostatnio edytowane przez pingwin321 ; 04.05.2009 o 11:35

mr_x jest nieaktywny Super Moderator
    Mężczyzna
    • Platforma sprzętowa
      • Płyta Główna:
      • Asus M2N-SLI
      • Procesor:
      • AMD Athlon 64 X2 5000+
      • Karta Graficzna:
      • NV GF 9800 GTX+
      • Karta Dźwiękowa:
      • Integra
      • Monitor:
      • LG 24 cale (1920x1200)
    Dystrybucja: Mint (amd64)
    Polska
    Wątków
    135
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    636
    Reputacja
    9135

Ubuntu? Skoro na Debianie amd64 Wine działa, to na Ubuntu też się da. Na Mandrivie też nie powinno być gorzej. Gdyby jednak jakimś cudem nie było paczki dla tej architektury, zawsze pozostaje kompilacja ze źródeł. Ja tak robię z każdą nową wersją od dawna i działa bardzo dobrze.

darcnet jest nieaktywny Seksowna Goldnerka
    Mężczyzna
    • Platforma sprzętowa
      • Płyta Główna:
      • DFI LanParty X48-T2R
      • Procesor:
      • Intel Core 2 Duo E8600
      • Karta Graficzna:
      • GeForce GTX 280
      • Monitor:
      • Samsung SyncMaster 920NW
    Dystrybucja: #!, Emacs
    Wątków
    63
    Downloads
    4
    Uploads
    1
    Siła Reputacji
    528
    Reputacja
    7514

Cytat Napisał pingwin321
    Chodziło mi o to, czy przechodząc z MDV 2008.0 i586 (na razie taką mam) na MDV 2009.1 x86_64 trzeba powiedzieć pa pa grom, które wcześniej działały bezproblemowo.
    To normalne. Zwróć uwagę na inny numerek - 8.0 zmieniło się na 9.1. W każdej z tych wersji jest inna wersja WINE. Tajemnicą nie jest, że niektóre gry/programy działają pod jedną wersją WINE, a pod inną już nie (często nowszą). Kompatybilność nie jest zachowana.
    Cytat Napisał pingwin321
    A szukałem w różnych miejscach i generalnie sugestie były, aby unikać wersji x64_64 jeżeli komuś Wine jest potrzebny.
    Hmm, ciekawe. Ja korzystam z wersji x86_64 (bo pewnie o taką Ci chodziło ) już długo i nie narzekam. Nie porównam Ci tego do wersji ix86, bo to chyba normalne, że jak wybrałem arch 64bit, to nie orientuję się w wydajności ix86, ale jest ona na pewno wysoka. Przynajmniej na Siduksie.

PS. Mógłbyś podrzucić linki do stron z tymi sugestiami? Bom sam strasznie ciekawy...
    RTFM - naprawdę przeczytaj, zanim zadasz pytanie
    NIE UDZIELAM POMOCY NA JABBERZE ANI GADU-GADU (bo i raczej nie bywam)
    Linux Registered User #440416

Wątków
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    0
    Reputacja
    1

Kilka linków pewnie mógłbym, ale one są w większości dość stare (lata 2006-2008), więc zapewne zdezaktualizowane.

Co do Wine pod x86_64... Zgodnie z zasadą "chcesz się dowiedzieć, przetestuj na sobie" ;-) zainstalowałem wersję 2009.1 x86_64 i miałem już pierwszy zonk: BRAK DŹWIĘKU.

Po uruchomieniu konfiguratora Wine przeszedłem do zakładki ustawień dźwięku, było zaznaczone PulseAudio, ale próba testu zgłaszała błąd (komunikatu nie spisałem, a kompa nie mam teraz pod ręką). Gdy zacząłem się temu przyglądać to się okazało, że domyślna instalka zainstalowała biblioteki zgodności Alsa-PulseAudio, ale w wersji 64-bitowej coś przeoczono... Wine oczekiwał, że znajdzie stosowne biblioteki 32-bitowe. Faktycznie, są one instalowane równolegle z 64-bitowymi... Za wyjątkiem JEDNEJ. Później spiszę dokładną nazwę i podam. Tak na szybko: tą jedną bibliotekę 32-bitową trzeba doinstalować samodzielnie z URPMI.

No i jest pierwszy myk z Wine na 2009.1. Dalej na razie nie sprawdzałem, ale mam kilka aplikacji użytkowych które będę chciał sprawdzić. Ciekawe co jeszcze wyjdzie...

UZUPEŁNIENIE:
    1. Ta brakująca biblioteka, która (nie wiedzieć czemu) nie jest instalowana automatycznie i trzeba doinstalować ręcznie, to pakiet "libalsa-plugins-pulseaudio" w wersji i586.
    2. Zwyczajowo w WINE brakuje biblioteki mfc42.dll. Dodam że bardzo popularnej biblioteki. To wydanie nie jest wyjątkiem w tej kwestii. Na szczęście wersja skopiowana z katalogu system32 systemu Windows do katalogu .wine/system32 umożliwia zadziałanie programów. I wystarcza mfc42.dll z Windows 32-bitowych. ;-)
    Ostatnio edytowane przez pingwin321 ; 07.05.2009 o 00:52

Informacje o wątku

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Uprawnienia