Witaj Gościu, jeżeli to czytasz to znaczy że nie jesteś zarejestrowany/zalogowany. Kliknij by się zarejestrować. Rejestracja zajmie mniej niż 30 sekund , a dzięki temu zniknie Ci ten dymek oraz będziesz miał pełne możliwośći personalizacji forum do własnych potrzeb.
Problemy Mandrake 9.2 [newbie]
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Problemy Mandrake 9.2 [newbie]

Anonymous Gość

Problemy Mandrake 9.2 [newbie]

Witam po raz pierwszy. Od tygodnia staram się zrobić coś na podanej w temacie dystrybucji. Kupiłem na allegro za 15 zł. + koszty przesyłki i na początku wydawało mi się że wszystko jest super, ale jakoś ostatnio nie mogę się z systemem dogadać, choć bardzo się staram. Kilka pytań - proszę się nie wkurzać na ich błahość: szukałem w paru miejscach i nie ma jasnych odpowiedi. Więc zaczynam:

1) Czy dobrze zrobiłem? Czy ten system działa jak należy? Potrafił mi się zawiesić na amen (niżej) i robić dziwaczne rzeczy (niżej) i wydaje mi się, że nie wszystko to była moja wina. Czy nie powinienem cofnąć się do jakiejś wcześniejszej? Słyszałem że 9.1 jest najstabilniejszy, tak?

2) Dwa razy przy wylogowaniu kopmputer zawiesił się na amen. Żadna kombinacja klawiszy nie działała. Po resecie nie chciał się już odpalać (uszkodzone pliki) i instalowałem od początku. Czy to mogła być moja wina? Co zrobić w sytuacji zablokowanego na śmierć kompa?

3) Po ostatnim przeinstalowaniu nie mogę korzystać z dysków windowsowych (odmowa dostępu), chociaż zabezpieczenia ustawiłem na niskie. Pod windowsem dyski działają jak należy

4) Ostatnia sprawa: Wszędzie czytam, że powinienem mieć partycję SWAP. Partition Magickiem (czy jak się go pisze) zrobiłem jedną, od tego czasu uruchamiam instalator Mandrake, a on mi ją wykrywa i instaluje się na niej bez problemu. Czy on mi robi swoją swapową partycję automatycznie (Part. Mag. pokazuje mi, że na takiej ext2 partycji 1,8 GB jest "used"), czy powinem to jednak zrobić. Jeśli tak, to dlaczego mi o tym nie powiedział?

To na razie tyle, postaram się nie męczyć forumowiczów zbytnio. Uczę sie dość szybko, więc być może niedługo sam będę pomagał początkującym
    Pozdrawiam
    Łukasz Cholewa

2. Panna Google
    Panna Google jest aktywna

Pochwał
    159

Nie lubisz reklam? Zarejestrowani ich nie widzą! Rejestracja

Wątków
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    0
    Reputacja
    1
    Łukaszu

9.2 RC2 to jeszcze nie stabilna wersja. Równiez ja zainstalowałem ale robiła tak dziwne rzeczy, że szybko wróciłem do kochanej 9.1

Poczekaj, ąz linux+ wyda stabilna wersję 9.2

Mi np znikały paski menu, nagle zniknła konsola itp. 9.2RC2 wygląda przepieknie, ale jeszcze nie jest stabilna. Wiem, że juz jest stabilna wersja, ale dostepna tylko dla członków klubu.

pod koniec miesiaca powinna być juz dostepna dla wszystkich. Przeglądaj z uwaga stronę www.linux.pl

pozdrawiam
    Jacek Jureczko

Wątków
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    41
    Reputacja
    141
    Złota zasada użytkownika systemu Linuks: Nigdy nie rób "twardego" resetu (przyciskiem na obudowie), gdyż przy restarcie system będzie chciał sprawdzić dyski, a w 9/10 przypadków, sprawdzanie zamontowanych napędów (ext2/ext3) kończy się uszkodzeniem danych!

Co do partycji. Minimum, jakie Linuks musi dostać to:
    1 partycja ext2 lub ext3 na dane (folder /)
    1 partycja swap na pamięć wirtualną (nie montowana)
    This is your life and it's ending one minute at a time.

Anonymous Gość

Re: Problemy Mandrake 9.2 [newbie]

Wersja 9.2 beta nie bardzo nadaje się do czegokolwiek, a na pewno nie do normalnej pracy. Ma gigantyczną ilość błędów i nawet trochę się znając za dużo się nie zdziała - radze zainstalować wersje 9.0 lub 9.1 (9.1 w miarę ok - oczywiście też ma sporo błędów jednak da sie pracować).

Wątków
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    29
    Reputacja
    1
    Witam.

Chmmm - To nei twoja wina. - Spokojnie :).

To, że MDK się czasami zawiesza (czy też inny linux) może być nie tyle Twoją winą, ile winą sprzętu (niewłaściwej jego konfiguracji), albo też właśnie braku partycji swap, czy WADLIWEGO (o dziwo tak jest) DZIAŁANIA POŁĄCZENIA SIECIOWEGO (wykrywanie przez dhcp zawiera błędy)- mi też wywieszało to system. Dalej.. Swap nie twórz żadnm PQ magic`em, tylko programem do tego służącym podczas instalacji mandrake- wówczas nie będziesz musiał dodawać swap partycji ręcznie... Następnie staraj się powywalać zbędnie odpalające się moduły i servery. - Wpisz w tym celu <linuxconf>, dalej wejdź w Control panel i Control service activity. (Wyłącz niepotrzebne elementy), także wyłącz zbędne moduły w Linuxconf menagment/ Modules. Następnie polecam przestudiować logi /var/log (zwłaszcza ten syslog) i zobaczenie co za problem doprowadza do wywalenia się systemu (wklej go na tym forum, dopiero wtedy będę w stanie Ci cokolwiek w tej sprawie doradzić....) Co do parycjonowania chyba już trzy razy na TYM FORUM odpowiadałem na to pytanie ,więc spokojnie znajdziesz odpowiedź, ile miejsca Mandrake potrzebuje, oraz jak poprawnie to zrobić. Również jeśli masz nietypową płytę (zwłaszcza pod Athlony), użyj wpisu W /etc/liloconf : append="devfs=mount noapic acpi=off" .

PS. Parycja swap nie jest partycją, na której instaluje się system (to odpowiednik win386.swp z Windowsa - tak laicko to tłumacząc).
    2:)- Jeśli mandrake "gubi pliki" i nie chce się odpalić, możesz moieć problem z dyskiem...
    Pozdrawiam:
    soba
    -----------
    <a href='http://mandrake.pl/viewtopic.php?p=1013#1013' target='_blank'>http://mandrake.pl/viewtopic.php?p=1013#1013</a>

Anonymous Gość

Poczekaj, ąz linux+ wyda stabilna wersję 9.2

Mi np znikały paski menu, nagle zniknła konsola itp. 9.2RC2 wygląda przepieknie, ale jeszcze nie jest stabilna. Wiem, że juz jest stabilna wersja, ale dostepna tylko dla członków klubu.
    No właśnie ja mam takie same dziwne przypadki jak znikanie aplikacji w menu itd... Dodam, ze mam już wersje 9.2 final.
    Coś mi sie wydaje,że ta wersja jest strasznie skopana.

Anonymous Gość
    Złota zasada użytkownika systemu Linuks: Nigdy nie rób "twardego" resetu (przyciskiem na obudowie), gdyż przy restarcie system będzie chciał sprawdzić dyski, a w 9/10 przypadków, sprawdzanie zamontowanych napędów (ext2/ext3) kończy się uszkodzeniem danych!

Co do partycji. Minimum, jakie Linuks musi dostać to:
    1 partycja ext2 lub ext3 na dane (folder /)
    1 partycja swap na pamięć wirtualną (nie montowana)

ok mądre słowa jest ino jeden problem ; również jestem początkującym pingwinem i za cholerę nie wiem jak zrobić miękki restart , jaka kombinacja klawiszy? hę

a tak przy okazji to szukam od miesiąca jakiś opracowań w stylu HOWTO na prosty wydawałoby się temat:jak instalować programy ale tak po kolei krok po kroku ; nie każdy jest omnibusem ale każdy powinien się uczyć
    pozdrawiam

Wątków
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    0
    Reputacja
    1

ok mądre słowa jest ino jeden problem ; również jestem początkującym pingwinem i za cholerę nie wiem jak zrobić miękki restart , jaka kombinacja klawiszy? hę

ctrl+alt+del

a tak przy okazji to szukam od miesiąca jakiś opracowań w stylu HOWTO na prosty wydawałoby się temat:jak instalować programy ale tak po kolei krok po kroku ; nie każdy jest omnibusem ale każdy powinien się uczyć
    pozdrawiam
    Najważniejsza zasada to korzystanie z www.google.pl
    poza tym
    www.jtz.org.pl
    www.linuxindex.pl
    www.gersona.prokocim.krakow.pl/~maciek/

Wątków
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    41
    Reputacja
    141
    O instalacji programów pod Linuksem pisano na tym Forum nie raz...
    This is your life and it's ending one minute at a time.

Informacje o wątku

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)