Witaj Gościu, jeżeli to czytasz to znaczy że nie jesteś zarejestrowany/zalogowany. Kliknij by się zarejestrować. Rejestracja zajmie mniej niż 30 sekund , a dzięki temu zniknie Ci ten dymek oraz będziesz miał pełne możliwośći personalizacji forum do własnych potrzeb.
Mandrake 9.2 - pierwsze wrażenia...
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Mandrake 9.2 - pierwsze wrażenia...

Anonymous Gość

Mandrake 9.2 - pierwsze wrażenia...

Witam.
    Wiedziony ciekawością zmieniłem Gentoo na Mandrake 9.2.
    Oto wnioski jakie mi się nasunęły po paru dniach walki z tym systemem:
    1. Ciągłe pady Neostrady, czasem nawet co 15 minu. Niestety sama się nie podniesie i trzeba ją wypiąć z USB i zainicjalizować raz jeszcze. Oczywiście można wszystko na tepsę zwalić, tylko że pod Gentoo nie było tego problemu.
    2. Instalator jeste całkiem sympatyczny ale...
    No właśnie, mam trochę nietypowy sprzęt (Abit BP6 i Celki 500 w dualu) i było trochę problemów, na przykład zwiesił kontroler HPT.
    3. Konfiguratory graficzne są dość irytujące, bo można sobie wprawdzie wyklikać konfig ale i tak trzeba go poprawiać ręcznie w większości przypadków.
    Osobiście trochę się zawiodłem na tym systemie i chyba wrócę do czegoś prostszego (Slack lub PLD).

Opiszcie swoje doświadczenia, może to tylko ja mam pecha albo nietypowy sprzęt...

PS: CD LG nie mam ale tylko czekam na wirusa pod windę który zrobi porządek z tym złomem w skali globalnej

2. Panna Google
    Panna Google jest aktywna

Pochwał
    159

Nie lubisz reklam? Zarejestrowani ich nie widzą! Rejestracja

Wątków
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    66
    Reputacja
    517

Re: Mandrake 9.2 - pierwsze wrażenia...

Witam.
    3. Konfiguratory graficzne są dość irytujące, bo można sobie wprawdzie wyklikać konfig ale i tak trzeba go poprawiać ręcznie w większości przypadków.
    Osobiście trochę się zawiodłem na tym systemie i chyba wrócę do czegoś prostszego (Slack lub PLD).

Opiszcie swoje doświadczenia, może to tylko ja mam pecha albo nietypowy sprzęt...
    Co prawda nie mam 9.2, 9.1 ale zgadzam sie. Druidy zawsze od wersji 8.2 doprowadzały mnie do irytacji. W zasadzie nic nie umiałem ustawić Zawsze kończyło się na vim'ie I ręcznej konfiguracji. I ten sposób pozostał dla mnie najwygodniejszy.
    Ale dystrybucji nie zmienię Nie mam ochoty przenosić konfiguracji. Ale kto wie...Może kiedyś skuszę się na Slacka?

Anonymous Gość
    Właśnie. Czy mógłby ktoś rzeczowo (np. Aluś) napisać
    kilka słów o konfiguratorach (drake'ach) w nowym Mandrake?
    Jak pamiętam, to nawet w wersji 9.1 kilka nie działało
    zbyt dobrze. Np. udostępnianie połączenia internetowego.
    Czy w wersji 9.2 jest jakaś wyraźna poprawa pod tym względem? Jakie są faktyczne poprawki w konfiguratorach i szybkości samej dystrybucji?

Druciak jest nieaktywny Gold Member
    • Platforma sprzętowa
      • Płyta Główna:
      • Abit BX-133RAID
      • Procesor:
      • Pentium III (Coppermine)
      • Karta Graficzna:
      • GeForce
      • Karta Dźwiękowa:
      • Creative Labs SB Live!
      • Monitor:
      • iiyama
      • Kernel:
      • 2.6.16.23-1
    Dystrybucja: 2.0 PLD Linux (Ac)
    Wątków
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    36
    Reputacja
    71

Co prawda nie mam 9.2, 9.1 ale zgadzam sie. Druidy zawsze od wersji 8.2 doprowadzały mnie do irytacji. W zasadzie nic nie umiałem ustawić Zawsze kończyło się na vim'ie I ręcznej konfiguracji. I ten sposób pozostał dla mnie najwygodniejszy.
    Ale dystrybucji nie zmienię Nie mam ochoty przenosić konfiguracji. Ale kto wie...Może kiedyś skuszę się na Slacka?
    Ja niestety nie moge sie jeszcze pochwalic wrazeniami z 9.2, ale jesli chodzi o 9.1 i draki, to ja ich staram sie nie uzywac.... No czasem jak nie chcialo mi sie gmenrac z konfiguracja myszy pod USB, wtedy sobie z autokonfiguratora skorzystalem. Ale ogolnie to staram sie wszystko robic korzystajac z vi ;-) A co do zmiany dystrybucji, to caly czas nie wiem, ogolnie jako stacja robocza to MDK sprawuje sie znakomicie, ale jako serwer..... Zmienilem na PLD 1.1 i jestem zadowolony.
    A dlaczego jestem zadowolony A na przyklad zainstalowalem na MDK snorta i chcialem by sobie logowal do MySQL bym mogl ACID'em wyciagnac logi. Niby OK, zainstalowalem snort-mysql, wpisalem odpowiednia linijke do konfiga, a tu skubaniec nie dziala. Zrobielm to samo w PLD (tylko ze tam nie trzeba bylo instalowac snort-mysql) i prawie od razu zadzialalo.
    Jeszcze moglbym sporo rzeczy wymienic, ktore nie za bardzo chcialy dzialac w MDK, ale to juz rzeczy bardziej przydatne dla serwera a nie stacji roboczej. No pozostaje jeszcze poldek, jest 1000X leprzy od urpmi

A jeszcze ktos tu wspomnial o Slackware, niby fajny system, mozna go ladnie skonfigurowac, ale brakuje mi w nim pakietow, ktore mozna by latwo instalowac i deinstalowac nie powodujac smietnika w systemie.
    Hmm.. w slackware jest juz chyba jakis menager "tarballi", no ale i tak sie pewnie nie umywa do poldka

Anonymous Gość
    Czyli ogólnie sporo osób twierdzi, że draki w Mandrake
    nie są do końca dopracowane :cry: . szkoda.
    A czy jest ktoś, kto uzywa Mandrake na serwerze?
    Kurde, w końcu są nawet wersje pudełkowe ProSuite i
    Corporate Server, które robi Mandrake, przeznaczone właśnie
    do zastosowań serwerowych i korporacyjnych.
    Czy naprawdę mandrake na serwer (powiedzmy trzy podsieci,
    Mysql, masquarada, squid i ogólnie 30-40 hostów, by się
    nie nadał?)

pozdrawiam wszystkich

Druciak jest nieaktywny Gold Member
    • Platforma sprzętowa
      • Płyta Główna:
      • Abit BX-133RAID
      • Procesor:
      • Pentium III (Coppermine)
      • Karta Graficzna:
      • GeForce
      • Karta Dźwiękowa:
      • Creative Labs SB Live!
      • Monitor:
      • iiyama
      • Kernel:
      • 2.6.16.23-1
    Dystrybucja: 2.0 PLD Linux (Ac)
    Wątków
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    36
    Reputacja
    71
    Nie mowie ze draki sa zle czy nie dopracowane.
    Mowie, ze wole jednak zrobic recznie, poniewaz wtedy wiem co sie zmienilo i ze zmienilo sie dokladnie tak jak ja chce.

Tak samo, moge konfigurowac shorewalla korzystajac np. z modulu wo Webmina, ale tego nie robie, poniewaz wole samemu to spisac i wszystko sobie ladnie uporzadkowac, rozgrupowac itp.

Wiec Draki nie sa nie dobre, po prostu trzeba do nich miec odpowiednie podejscie.

A co do serwerow.
    Jako serwer MySQL bardzo ladnie mi sie spisywal, nie mialem z nim zadnych problemow. Nie mowie, maszyna na ktorej to robilem swoja pierwsza mlodosc ma juz dawno za soba, a to co teraz przezywa trudno nazwac druga (qna gdzies ja ten tekst przeczytalem.... ale jest niezly ) Ogolnie byla to maszynka 2X P100Mhz i 128MB RAM.
    Jedynie co moge powiedziec, to jako serwer MySQL sprawowal sie bardzo ladnie, nawet czasami byl mocno obciazony... jednak jak zainstalowalem na nim WWW to zabilo ta maszyne, nie wytrzymywala stronki w php + MySQL o odwiedzalnosci ok 300osob dziennie

Tak wiec wszystko zalezy od tego, czego oczekujesz od Mandrake, co chcesz na nim uruchomic, a takze czy masz odpowiedni sprzet do tego. Hmm... a co do wersji Prosuite i PowerPack to sie nie wypowiem, gdyz nie widzialem tych wersji nigdy na oczy, ale jak spojrzy sie na: http://www.mandrakesoft.com/products/92/comparison to widac jak bardzo jest okrojona ta wersja na mirrorach FTP :evil:

Anonymous Gość
    Myślicie, że Mandrake 9.2 nadałby się na serwer WWW i
    poczty (postfix, apache, stronka z PHP ale bez żadnej
    bazy. Ok 100-150 odwiedzin dziennie, 20 kont pocztowych,
    dość mocna maszynka). Głównie chodzi mi o bazawaryjność i
    przynajmniej kilkudniowe uptimy

pozdrawiam

Anonymous Gość
    Muszę stwierdzić że te draki dopracowane nie są.
    Może i pomogą ustawić gryzonia, ale by uzyskać dobrą konfigurację niestety trzeba grzebać w plikach ręcznie.
    Na serwer się nadaje (jak chyba każdy linux), z uptimem nie ma żadnych problemów i ogólnie powinien być OK, o ile nie masz jakiegoś ciekawego sprzętu (jak ja na przykład).
    Trzeba w to jednak włożyć trochę pracy. Nie "wyklikasz" sobie dobrego (stabilnego, bezpiecznego) serwera
    Ja mam taki mini-serwer który robi również za stację roboczą. Jest Apacz z PHP, MySQL, FTP i ciągłe oblężenie przynajmniej jednej z tych usług na tym rzęchu i na prawdę nie ma na co narzekać.
    Szybszą maszynkę przeznacz lepiej na stację roboczą, a serwer postaw na jakimś celku500 z 256RAM na przykład. Spokojnie starczy i to z dużym zapasem.

Co do Slackware to od dawna (przynajmniej od 8.0) ma bardzo sympatyczny system pakietów. Wprawdzie nie to co Poldek ale jak na mój gust całkiem przyjemne. Bardzo łatwo stworzyć w slacku własny pakiet ze źródeł. Nie trzeba żadnych SPECów.

Wątków
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    0
    Reputacja
    1

Witam.
    Wiedziony ciekawością zmieniłem Gentoo na Mandrake 9.2.
    Oto wnioski jakie mi się nasunęły po paru dniach walki z tym systemem:
    1. Ciągłe pady Neostrady, czasem nawet co 15 minu. Niestety sama się nie podniesie i trzeba ją wypiąć z USB i zainicjalizować raz jeszcze. Oczywiście można wszystko na tepsę zwalić, tylko że pod Gentoo nie było tego problemu.
    2. Instalator jeste całkiem sympatyczny ale...
    No właśnie, mam trochę nietypowy sprzęt (Abit BP6 i Celki 500 w dualu) i było trochę problemów, na przykład zwiesił kontroler HPT.

PS: CD LG nie mam ale tylko czekam na wirusa pod windę który zrobi porządek z tym złomem w skali globalnej
    Tzn. chyba już większość użytkowników zauważyła, że jest to system idealny dla początkujących. Ja też zacząłem od Mdk, bo wszedzie tak piszą. Widziałem freeBSD, Solarisa, z Linuxów Red Hata i PLD i stwierdziłem, że na początek nie ma co się irytować i wybrałem tam gdzie dużo ikonek. Ale po kilku m-cach stwierdzam, że czuję niedosyt. Spróbuję jeszcze Mdk9.2 i potem się chyba przeniosę na jakiegoś Slacka, PLD albo innego Suse zobaczymy. Na razie jestem za bardzo zielony w Linuxie, żeby zabierać się za kompilowanie nie wiadomo jakich programów (teraz przynajmniej, jak nie umiem czegoś zrobic, to sie mogę podeprzeć RPMem )
    <a href='http://jabberpl.org/' target='_blank'>Jabber</a> ID: ketu(na)<a href='http://chrome.pl/' target='_blank'>chrome.pl</a>. Mój status:

Informacje o wątku

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)