Witaj Gościu, jeżeli to czytasz to znaczy że nie jesteś zarejestrowany/zalogowany. Kliknij by się zarejestrować. Rejestracja zajmie mniej niż 30 sekund , a dzięki temu zniknie Ci ten dymek oraz będziesz miał pełne możliwośći personalizacji forum do własnych potrzeb.
Szybki linux?
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: Szybki linux?

Anonymous Gość

Szybki linux?

Czesc
    Mam pytanie. Majac zamiar zrezygnowac z windy niedawno zainstalowalem linuxa z mandrake 9.1. Ogolnie jest OK ale meczy mnie to, ze jest w porownaniu z winda 98 strasznie slamazarny (mam PII 466, 256 RAM). System laduje sie ok 3 min a winda ok 40 sek. Podobnie rzecz sie ma z aplikacjami - wszytkie laduja sie co najmniej 5 razy wolniej. :x
    Czy jest to generalny problem linuxa, czy tez zle skonfigurowanego systemu? (od razu zaznaczam ze wybralem opcje instalacji pod desktop rezygnujac z wielu funkcji w tym sieciowych)
    Czy mozna lepiej skonfigurowac system? Jesli tak to jak?
    Krzych

2. Panna Google
    Panna Google jest aktywna

Pochwał
    159

Nie lubisz reklam? Zarejestrowani ich nie widzą! Rejestracja

Wątków
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    42
    Reputacja
    141
    Widzisz, porównywanie Windowsa z Linuksem to nienajlepszy pomysł. Zwłaszcza W98 i M9.1. W końcu te dwa systemy dzieli różnica kilku ładnych lat! To są dwie różne architektury!
    Mówienie, że Linux uruchamia się 3 min a Windows 40 sek jest jak najbardziej chybione. Wiesz ile uruchamia się Windows 2000? Praktycznie tyle co Linux! Poza tym, prędkość uruchamiania programów nie jest najważniejsza. Jeżeli chcesz, żeby wszystko szybciej działało, weź np. Mandrake'a 8.2.
    This is your life and it's ending one minute at a time.

Anonymous Gość
    Domyślnie podczas startu odpalane są przeróżne (czasem niepotrzebne usługi), dlatego trzeba niektóre powyłączać. Komenda chkconfig --list|less pokaże ci jakie demony są uruchamiane podczas startu.
    Także tą komendą można powyłączać te usługi - wiecej w man chkconfig.
    W Mandrake jest też konfigurator-klikator do tego celu gdzieś w Centrum Sterowania. U mnie po wyłączeniu demonów: harddrake, webmin i innych czas startu skrócił się o połowłę.
    Co do pracy w środowisku graficznym to przy twoim sprzecie warto powyłączać różne bajerki (animacje nmenu itp)

Anonymous Gość
    Chwila ... to można wyłączyć startowanie harddrake?
    A nie spowoduje to, że przestanie działać Mandrake Control
    Center? Poza tym jest też jakiś demon związany z dns
    (chyba tmdns, czy jakoś tak), ktoś próbował go wyłączać?

Wątków
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    30
    Reputacja
    1

Odp.

Witam.

Może po prostu skompilujesz jądro, wpiszesz także linuxconf i wywalisz zbędnie ładujące się moduły, itp ?
    Pozdrawiam:
    soba
    -----------
    <a href='http://mandrake.pl/viewtopic.php?p=1013#1013' target='_blank'>http://mandrake.pl/viewtopic.php?p=1013#1013</a>

Wątków
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    29
    Reputacja
    1
    Warto zapoznać się z usługami które ładują sie na dzień dobry w Mandarynce. Sporo tego można powyłączać co przyspiesza proces ładowania oraz wielkość zajętej pamięci. Nie będe się rozpisywał - w inecie jest sporo opisów na ten temat - warto poszperać i poczytać. Według mnie (odpalam na kilku kompach w sieci mandarynke w firmie) to masz coś namieszane bo stanowczo za długo się ładuje. Na Athlonie 500 128 ram trwa to u mnie około 30-40 sek. i jestem w KDE. Zdarzało się że miałem problemy przy złej konfiguracji systemu - ładowanie trwało kupe czasu. Problem z Mandarynką wystepował również po instalacji OpenOfiice wersji 1.0.3. System się dławił a odpalanie samego writera trwało dobre kilka minut <?> Pojęcia nie mam o co biegało u mnie system po prostu ogólnie wysiadał. Po zdeinstalowaniu oraz instalacji 1.1 bety wszystko wróciło do normy i jest OK.

Wątków
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    29
    Reputacja
    1
    Warto zapoznać się z usługami które ładują sie na dzień dobry w Mandarynce. Sporo tego można powyłączać co przyspiesza proces ładowania oraz wielkość zajętej pamięci. Nie będe się rozpisywał - w inecie jest sporo opisów na ten temat - warto poszperać i poczytać.
    Siema!
    Skoro twierdzisz, że w sieci jest dużo opisów uruchamianych przy starcie usług to prosiłbym o jakieś namiary na te opisy, z chęcią skorzystam.
    Też mam problem z usługami. Chciałbym powyłączać niepotrzebne. Wraz z systemem startuje u mnie aż 64 różnych usług. Używając CTRL+ESC mogę je obejrzeć ale ich nazwy (oprócz startx lub startkde - które są oczywiste) nic mi nie mówią. Nie chcę uszkodzić systemu przez wyłączenie niezbędnych usługi do prawidłowej i stabilnej pracy Linuksa.
    Jest cool!

Informacje o wątku

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)