Hello Guest, if you reading this it means you have not yet registered. Please take a second to Click here to register and in a few simple steps, you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Please note that nicknames are prohibited lewd or meaningless (no numbers or letters at random) and introduce yourself in the section for you to meet our community.
Tryb video zależny od karty i monitora
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1

Temat: Tryb video zależny od karty i monitora

Wątków
    1
    Siła Reputacji
    0
    Reputacja
    1

Tryb video zależny od karty i monitora

Witam.

Ostatnio straciłem sporo nerwów z powodu upgrade Mandrivy do wersji 2011.0. Miałem wcześniej 2010.2 i było OK. Po upgrade zaczęły sie przekopy z grafiką (problemy ze sterownikami Nvidii). Ale to teraz nieważne. Chciałem za to podzielić się poważnym problemem, który po drodze odkryłem. Dotyczy on nie tylko Mandrivy - występuje też w Debianie i Ubuntu, choć wygląda nieco inaczej.

Mam płytę główną ASUS M4N78 PRO na chipsecie z wbudowaną grafiką Geforce 8300. Do tego monitor 21" CRT Eizo F931 (reszta sprzętu chyba nie jest ważna przy tym problemie). Na czymś takim w ogóle nie chce ruszyć instalator Mandrivy (Free 2011 amd64), nie da się też jej uruchomić jako LiveCD (to znaczy instalator rusza, ale w jakimś dziwnym trybie graficznym, w którym na ekranie nic nie jest wyświetlane). Próbowałem też inne systemy LiveCD (Ubuntu od wersji 10.04 w górę) - sytuacja wygląda podobnie. Instalowałem Debiana 6.03 - instalator (w trybie tekstowym) chodził bez zastrzeżeń, ale po instalacji system już był bezużyteczny (w trybie graficznym górne 80% ekranu jest niebieskie, a dolne czarne, natomiast w trybie tekstowym cały ekran jest czarny, chociaż nie wygaszony).

Przy okazji - Mandriva w porównaniu z Debianem ma ten plus, że naciśnięcie Alt-SysRq-E powoduje przejście do trybu tekstowego, w którym coś na ekranie widać i da się cokolwiek zrobić, a w Debianie na ekranie jest tylko ciemność).

Starsze dystrybucje LiveCD (np. Knoppix w wersji 6) na moim sprzęcie ruszają bez problemów.

Po kilku dniach prób w końcu znalazłem zaskakujące rozwiązanie - zmieniłem monitor na 19" Medion MD1998LC (o słabszych parametrach od tego Eizo) i grafika ruszyła.

Sądzę, że ostatnio dodano wykrywanie monitora i dobór trybu video również przy pracy w trybie tekstowym, czego wcześniej nie było (dlatego stary Knoppix działa). Nie wiem, w czym leży problem. Czy to wina błędnego wykrywania monitora lub parametrów karty graficznej, a może sam układ graficzny ma jakiegoś bug-a? Nie wiem, ale chciałem to komuś zgłosić. Nie wiem, kto będzie właściwym adresatem, ale ponieważ sam używam Mandrivy to zdecydowałem się napisać o tym właśnie na forum Mandrivy.
    Ostatnio edytowane przez mr_x ; 21.11.2011 o 19:14

Informacje o wątku

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Uprawnienia