Witaj Gościu, jeżeli to czytasz to znaczy że nie jesteś zarejestrowany/zalogowany. Kliknij by się zarejestrować. Rejestracja zajmie mniej niż 30 sekund , a dzięki temu zniknie Ci ten dymek oraz będziesz miał pełne możliwośći personalizacji forum do własnych potrzeb.
Tryb video zależny od karty i monitora
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1

Temat: Tryb video zależny od karty i monitora

Wątków
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Siła Reputacji
    0
    Reputacja
    1

Tryb video zależny od karty i monitora

Witam.

Ostatnio straciłem sporo nerwów z powodu upgrade Mandrivy do wersji 2011.0. Miałem wcześniej 2010.2 i było OK. Po upgrade zaczęły sie przekopy z grafiką (problemy ze sterownikami Nvidii). Ale to teraz nieważne. Chciałem za to podzielić się poważnym problemem, który po drodze odkryłem. Dotyczy on nie tylko Mandrivy - występuje też w Debianie i Ubuntu, choć wygląda nieco inaczej.

Mam płytę główną ASUS M4N78 PRO na chipsecie z wbudowaną grafiką Geforce 8300. Do tego monitor 21" CRT Eizo F931 (reszta sprzętu chyba nie jest ważna przy tym problemie). Na czymś takim w ogóle nie chce ruszyć instalator Mandrivy (Free 2011 amd64), nie da się też jej uruchomić jako LiveCD (to znaczy instalator rusza, ale w jakimś dziwnym trybie graficznym, w którym na ekranie nic nie jest wyświetlane). Próbowałem też inne systemy LiveCD (Ubuntu od wersji 10.04 w górę) - sytuacja wygląda podobnie. Instalowałem Debiana 6.03 - instalator (w trybie tekstowym) chodził bez zastrzeżeń, ale po instalacji system już był bezużyteczny (w trybie graficznym górne 80% ekranu jest niebieskie, a dolne czarne, natomiast w trybie tekstowym cały ekran jest czarny, chociaż nie wygaszony).

Przy okazji - Mandriva w porównaniu z Debianem ma ten plus, że naciśnięcie Alt-SysRq-E powoduje przejście do trybu tekstowego, w którym coś na ekranie widać i da się cokolwiek zrobić, a w Debianie na ekranie jest tylko ciemność).

Starsze dystrybucje LiveCD (np. Knoppix w wersji 6) na moim sprzęcie ruszają bez problemów.

Po kilku dniach prób w końcu znalazłem zaskakujące rozwiązanie - zmieniłem monitor na 19" Medion MD1998LC (o słabszych parametrach od tego Eizo) i grafika ruszyła.

Sądzę, że ostatnio dodano wykrywanie monitora i dobór trybu video również przy pracy w trybie tekstowym, czego wcześniej nie było (dlatego stary Knoppix działa). Nie wiem, w czym leży problem. Czy to wina błędnego wykrywania monitora lub parametrów karty graficznej, a może sam układ graficzny ma jakiegoś bug-a? Nie wiem, ale chciałem to komuś zgłosić. Nie wiem, kto będzie właściwym adresatem, ale ponieważ sam używam Mandrivy to zdecydowałem się napisać o tym właśnie na forum Mandrivy.
    Ostatnio edytowane przez mr_x ; 21.11.2011 o 20:14

Informacje o wątku

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Uprawnienia